استرس اجتناب ناپذیر است، پس بیایید با آن روبرو شویم. این چیزی است که اغلب اوقات با آن روبرو خواهید شد. اما همه استرس ها بد نیستند! تا حدی استرس حتی می تواند مفید باشد. با توجه به تحقیقات دانشگاه Berkeley، استرس شما را سرپا نگه می دارد و می تواند به افزایش عملکرد شما کمک و در نهایت شما را به سمت اهدافتان سوق دهد. با استناد به این مطلب، اما هنوز هم مهم است که مراقب علائم استرس بیش از حد باشید و سطح خود را کنترل کنید.

برای درک بهتر علت آن، که چرا این امر اتفاق می افتد و منجر به آن احساسات دیوانه کننده می شود، اینطور بیان شده: هنگامی که استرس دارید، سیستم عصبی سمپاتیک شما (“جنگ یا فرار”) به کار می افتد، تصور کنید: تسریع ضربان قلب، افزایش فشار خون و شاید حتی یک عرق عصبی، همه بصورت همزمان. پس از پایان عامل استرس زا، سیستم عصبی پاراسمپاتیک (“استراحت و هضم”) وارد عمل می شود. این سیستمی است که باعث ایجاد حس آرامش می شود و به شما این امکان را می دهد که از عامل استرس زا رهایی پیدا کنید.

استرس حاد در افراد سالم معمولاً طبیعی و حتی مفید است. با این حال، اگر عوامل استرس زا به وجود بیایند و ادامه پیدا کنند، می تواند مشکل ساز شود. ما ساخته نشده‌ایم که از صندوق ورودی ایمیلی که ساعت به ساعت افزایش می‌یابد، یا روزهای کاری طولانی که به ساعات پایانی شب کشیده می‌شوند، جلوگیری کنیم. فراموش نکنید با افزایش استرس مزمن، سلامت جسمی و روانی شما آسیب می بیند.

پیش از این، ما علائم هشدار دهنده استرس بیش از حد را تجزیه می کنیم و نکات ساده ای را برای گذر از موقعیت های پر استرس به شما ارائه می دهیم.

توجه: اگر استرس با کیفیت زندگی شما تداخل دارد، در تماس با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تردید نکنید. شما مجبور نیستید به تنهایی پیش بروید! و اگر هر گونه نگرانی دارید، همیشه با پزشک خود مشورت کنید و هر چیز دیگری را که می تواند زمینه ساز استرس باشد رد کنید.

5 نشانه استرس بیش از حد

شماره 1: همیشه خسته هستید

به گفته کلینیک کلیولند، اگر احساس می کنید دائماً درحال خرج کردن هستید، ممکن است در واقع بیش از حد استرس دارید. شاید شما بیش از حد برنامه ریزی کرده اید و در طول روز از شاخه ای به شاخه دیگر پریده اید، یا شاید ذهن شما در شب می چرخد (امروز به چه چیزی نرسیدم؟ فردا چه کاری باید انجام دهم؟) و شما را در رختخواب بیدار نگه می دارد. در کل، این احساسات باعث اختلال در خواب شما می شود: تحقیقات گذشته نشان می دهد که استرس با کاهش خواب ترمیمی و بیدار شدن بیشتر در طول شب مرتبط است.

شماره 2: سردردها پشت سر هم

وقتی تا زانو در یک کار هستید، آیا تمایل دارید که خود را به سمت افراط بکشید (مثلاً اجازه ندهید استراحت کنید)؟ یا شاید شما همه چیز را به عنوان یک موقعیت ساختگی یا شکستنی می بینید. جالب توجه است که بر اساس تحقیقات مجله پزشکی رفتاری، این واکنش های ناشی از اضطراب باعث سردرد می شوند. عقب نشینی و به دست آوردن دیدگاهی در مورد کار می تواند به کاهش احتمال سردرد کمک کند.

شماره 3: دستگاه گوارش شما خاموش است

سوزش سر دل، نفخ، درد شکم، حالت تهوع، اسهال، یبوست: مشکل گوارشی شما چیست؟ این اختلالات گوارشی می تواند نشانه استرس بیش از حد باشد. به یاد داشته باشید – استرس بدن شما را از حالت “استراحت و هضم” (پاراسمپاتیک) خارج می کند، که اغلب منجر به یک سیستم گوارشی کند می شود. بنابراین، این را به عنوان نشانه ای برای بررسی احساسات خود در نظر بگیرید، در ضمن می توانید از رایانه خود فاصله بگیرید و 10 دقیقه برای ناهار صرف کنید.

شماره 4: افزایش ضربان قلب

در طول دوره های استرس شدید، ممکن است با آن احساس ضربان تند قلب آشنا شوید. افزایش ضربان قلب یک پاسخ فیزیولوژیکی به استرس از جمله ترشح آدرنالین است. اگر متوجه شدید که این اتفاق در دوره‌های استرس رخ می‌دهد، توقف کنید و چند نفس عمیق بکشید. بخش سلامت هاروارد بیان می کند که تنفس عمیق شکمی می تواند به آرام کردن تنفس کمک کند و در عین حال فشار خون را نیز تثبیت کند.

توجه داشته باشید که ضربان قلب سریع می‌تواند ناشی از تعدادی از بیماری‌های زمینه‌ای دیگر باشد، بنابراین همیشه با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود در مورد هر گونه نگرانی یا هر چیزی که برای بدن شما جدید و معمول نیست، تماس بگیرید.

شماره 5: بیش از حد معمول بیمار شدن

احساس می کنید دائما زیر آب و هوای متغییر هستید، خیلی بیشتر از حد معمول؟ ممکن است زمان آن رسیده باشد که سطح استرس خود را ارزیابی کنید. تحقیقات نشان می دهد که استرس می تواند بر سیستم ایمنی بدن ما تأثیر منفی بگذارد و ما را مستعد ابتلا به بیماری کند. اجازه ندهید استرس شما را پایین بکشد! در آن فصول پر استرس زندگی، برخی از شیوه های کاهش استرس را در برنامه روزانه خود پیاده کنید.

3 عادت روزانه برای کاهش استرس

متعهد شدن به انجام عادات سالم تا حد زیادی به کاهش استرس کمک می کند. اما ما می دانیم که گفتن آن آسان تر از انجام آن است، بنابراین با خیال راحت راه خود را به سمت این سه هدف پیش ببرید.

به یاد داشته باشید: پیشرفت های کوچک می تواند تفاوت بزرگی در توانایی شما برای پردازش و مدیریت استرس ایجاد کند.

شماره 1: خواب را در اولویت قرار دهید

شب‌های زیادی هست که بالاخره برای استراحت می نشینید، اما به ساعت که نگاه می‌کنید دیگر وقت خواب است. اگرچه ممکن است وسوسه‌انگیز باشد که زمان خواب را با پیمایش در رسانه‌های اجتماعی به تعویق بیندازید، اما بهتر است آن را کنار بگذارید. طبق یک مطالعه در سال 2017، مشخص شده است که خواب بهتر، اثرات منفی استرس در خلق و خو را کاهش می دهد. به این معنی که، فردا روزی یکنواخت‌تر و کم تنشی خواهید داشت.

شماره 2: ورزش کنید

فعالیت بدنی یکی از بهترین راه ها برای مقابله با دیوانگی در زندگی شماست. البته ممکن است تطبیق ورزش در یک برنامه همیشه فشرده (زندگی روزمره) دشوار به نظر برسد. اما ارزشش را دارد، تحقیقات نشان می دهد، افراد غیر ورزشکار که با یک موقعیت استرس زا مواجه شدند، در مقایسه با افرادی که حداقل یک بار در هفته ورزش می کردند، افت خلق و خوی بیشتری داشتند. این به شما چه می گوید؟ اینکه وقتی یک تمرین 20 دقیقه‌ای ست می‌کنید، یا صبح‌ها با یک دوست به پیاده روی تند می روید، یا حتی یک تمرین 10 دقیقه‌ای اینتروال را در اتاق نشیمن‌تان بین تماس‌ها انجام می‌دهید، در برابر استرس مقاوم‌تر هستید. برنامه انرجیم را به عنوان یک کتابخانه پر از تمرینات رایگان باز کنید و در هر زمان و هر مکان که می خواهید انجام دهید.

شماره 3 : نفس بکش

هنگامی که احساس کردید این احساسات دیوانه کننده در حال افزایش است، کاری را که انجام می دهید متوقف کنید و چند نفس عمیق بکشید. می‌توانید تنفس دیافراگمی یا شکمی (جایی که با هر دم شکم خود را پر از هوا می‌کنید) یا یک تکنیک تنفسی خاص، مانند نفس جعبه یا نفس شیر (اینترنت منبع عالی برای یادگیری این نفس‌های سرگرم‌کننده است) باشد.

هنگامی که نفس عمیق می کشید باعث تحریک عصب واگ که مرکز آرامش بدن شماست، می شوید که این امر به شما کمک می کند تا فوراً به سمت آرامش بیشتری بروید.

لقمه آماده

استرس مزمن به طرق مختلف بر بدن و ذهن شما تأثیر می گذارد. با شناخت علائمی که نشان می دهد استرس شما خارج از کنترل است، می توانید استراتژی های کم کردن استرس را در پیش بگیرید که به شما کمک می کند تا احساس کنید نسخه ای آرام تر، شادتر و سالم تر از خود هستید.