فصل تعطیلات به عنوان یک زمان شاد مملو از غذا، خانواده، دوستان و سرگرمی در نظر گرفته می شود و بی شک آن محیط آرامی که ما تصور می کنیم، نخواهد بود. در واقع برای بسیاری، تعطیلات می تواند یکی از سخت ترین زمان های سال باشد. فکر کنید: برنامه های زیاد، خرید هدیه، نداشتن روتین، مسافرت و استرس های اجتناب ناپذیر خانواده. بر اساس یک مطالعه تحقیقاتی در سال 2018، دیگر تعجب آور نیست که بدانیم 88٪ از مردم استرس تعطیلات را تجربه می کنند. اما با کمی آمادگی و یک جیب پر از تاکتیک، یادگیری نحوه کنار آمدن با استرس تعطیلات آسان تر از آن چیزی است که فکر می کنید. مهم نیست تعطیلات را با خانواده خود بگذرانید یا نه، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم در این فصل تعطیلات زنده بمانید و شکوفا شوید.

7 تکنیک کاهش استرس در تعطیلات

در حالی که همیشه نمی‌توانیم از بروز موقعیت‌های استرس‌زا جلوگیری کنیم، می‌توانیم نحوه واکنش خود را نسبت به آنها کنترل کنیم! بنابراین قبل از اینکه آن عوامل استرس زا تعطیلات شما را به چالش بکشند، بیاید باهم بهترین نکات در مورد چگونگی کنار آمدن با آنها در این فصل از سرما را در ادامه بخوانیم.

شماره 1: برای خود مرزهای سالمی تعیین کنید

تعیین مرزهای سالم، نه تنها در طول فصل تعطیلات بلکه در تمام طول سال نیز ضروری است! اهمیت دادن به زمان، انرژی و ارزش‌های خود می‌تواند استرس را کاهش دهد همچنین به شما کمک می کند تا نحوه رفتار دیگران با شما را مشخص کنید، که منجر به روابط سالم‌تر و در نهایت تعطیلات شادتر می‌شود.

از نه گفتن نترسید: این می تواند برای مهمانی ها، گذراندن وقت با اعضای خانواده یا موافقت با کارهایی باشد که داوطلب آن نیستید.

خواسته ها و نیازهای خود را به اشتراک بگذارید: به اعضای خانواده خود اجازه دهید بدانند چه چیزی برای شما مفید است و چه چیزی نیست. داشتن یک راه ارتباطی مشخص می تواند منجر به گفتگوهای سالم تر و کم استرس تر شود.

در مرزهای خود پایدار بمانید: گاهی اوقات، اعضای خانواده دوست دارند دکمه شما را فشار دهند که این خود می تواند ناراحت کننده و زجرآور باشد! برای جلوگیری از ارتباط نادرست، در آنچه معتقدید محکم بایستید.

شماره 2: مراقب نقاط ضعف خود باشید

اگر می‌دانید که قرار است با موضوعات خاصی از مکالمه تحریک شوید، مثلاً از شنیدن اینکه خاله از شما می‌پرسد «در نهایت کی قرار ازدواج کنی!!!» و این شما را ناراحت می کند، از قبل برنامه‌ریزی داشته باشید که یک مکانیسم مقابله برای جلوگیری از ایجاد احساسات منفی در خود شکل دهید.

بدانید چه موضوعاتی شما را تحریک می کند و از گفتگو با اعضای خانواده که تمایل به مطرح کردن این موضوعات را دارند اجتناب کنید یا آن را محدود کنید.

و اگر در موقعیت تحریک کننده ای قرار گرفتید، یک برنامه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت نیاز بتوانید از خود عذرخواهی کنید! در مورد این بخش کمی جلوتر بیشتر صحبت می کنیم.

شماره 3: خواب را در اولویت قرار دهید

اگر دارید با استرس های خانوادگی دست و پنجه نرم می کنید، این کاری است که باید در نهایت انجام بدهید، یعنی تغییر برنامه خواب تان! بهینه سازی زمان چرت زدن نه تنها کورتیزول، هورمون استرس را کاهش می دهد، بلکه به خلق و خو، تصمیم گیری، ارتباطات و آرامش ذهنی نیز کمک می کند. به این معنی که کمتر تحریک پذیر خواهید بود و کمتر احتمال دارد از روی عجله چیزی بگویید. برای نتیجه گیری از این مورد 7 تا 9 ساعت خواب در شب را هدف گذاری کنید!

شماره 4: یک روال (تمرین) خودمراقبتی داشته باشید

در حالی که روال عادی شما در تعطیلات احتمالاً ناهماهنگ است، ایجاد نوعی روال مراقبت از خود می تواند به شما کمک کند تا از آشفتگی تعطیلات جان سالم به در ببرید و استرس درون خانواده را کاهش دهید. در بالای لیست ما، یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی داشته باشید، مقدار زیادی آب بنوشید و تا زمانی که می توانید فعال بمانید.

در اینجا چند ایده دیگر نیز وجود دارد:

یک تمرین آگاهی بخش ذهنی روزانه داشته باشید: این تمرین می تواند مدیتیشن، یوگا یا به سادگی یک نفس کشیدن باشد!

روز خود را کوتاه کنید: با یک وان آب گرم بهمراه نمک اپسوم آرام شوید و استرس روز را از بین ببرید.

روزنامه نگاری را امتحان کنید: پس از یک روز طولانی، هر گونه احساسات منفی را با یادداشت هر آنچه در ذهن خود دارید رها کنید. بدون هیچ گونه قضاوت!!

شماره 5: زمانی را برای قطع ارتباط با همه و رسیدن به تنهایی اختصاص دهید

در حالی که 15 دقیقه یا بیشتر ایده آل این تمرین است، گذراندن حتی پنج دقیقه به تنهایی (بدون حواس پرتی) می تواند برای سلامتی شما معجزه آسا باشد. از جمله این تنهایی ها:

  • به گردش در طبیعت بروید
  • چند دقیقه قبل از دیگران از خواب بیدار شوید و در سکوت از فنجان قهوه خود لذت ببرید
  • به پادکست یا کتاب صوتی گوش دهید
  • یک مکان آرام برای خواندن کتاب پیدا کنید
  • یک فضای آرام برای بستن چشمان خود و نفس کشیدن عمیق پیدا کنید

شماره 6: قدردانی را تمرین کنید

وقتی استرس های خانوادگی به اوج خود می رسد، یک قدم به عقب بردارید و نفس بکشید. نحوه کنار آمدن با استرس تعطیلات ممکن است به سادگی تمرین شکرگزاری باشد! حتی در اوج تنش و استرس، چیزی برای سپاسگزاری وجود دارد. آن می تواند هرچیزی باشد، از خود بپرسید: چرا قدردان خانواده خود نباشم؟ یا اینکه به چه دلیل های از عزیزانتان سپاسگزار هستید؟ آیا این قلب مهربان آنهاست؟ یا حتی اینکه چقدر غذای خانگی خوشمزه است؟ یا شکرگذار کسی که در هر زمان و هر مکان که باشید به شما گوش می دهد، به خودتان یادآوری کنید که برای چه چیزی سپاسگزار هستید و تکرار کنید، تکرار کنید، تکرار کنید تا زمانی که استرس و تنش از بین برود.

شماره 7: در مواقع اضطراری یک برنامه پشتیبان داشته باشید

شماره تلفن مشاور خود را در شماره گیری سریع قرار دهید، یا با یک دوست تماس بگیرید، به رانندگی بروید یا با پیاده روی در فضای باز هوای تازه بگیرید. هر کاری که برای بهتر شدن تان نیاز است انجام دهید، یک برنامه پشتیبان تهیه کنید که به شما این امکان را بدهد از موقعیت استرس زا فرار کنید و افکار خود را جمع کنید.

نکته آخر

اگر به فصل تعطیلات می روید و بیشتر از هیجان، استرس دارید، تنها نیستید. لمس طیف وسیعی از احساسات کاملا طبیعی است. اما، سعی کنید به یاد داشته باشید: تعطیلات برای لذت بردن است! وقتی نوبت به تعطیلات می رسد، داشتن برنامه ریزی از قبل و فعال بودن می تواند تفاوت را در شما ایجاد کند. از این نکات برای مقابله با استرس در تعطیلات استفاده کنید تا برای هر چیزی که در این فصل برای شما پیش می آید آماده شوید و این فصل را به بدون استرس ترین فصل تبدیل کنید.