آیا در تلاش برای پایبندی به برنامه غذایی خود هستید؟ آیا در تمرینات خود سست می‌شوید؟ آیا دوست دارید به جای اینکه تمرین کنید، چند قسمت از سریال جیران را تماشا کنید؟! در این زمان‌های چالش برانگیز، اگر انگیزه شما کم باشد، کاملاً قابل درک است. چیزهای زیادی وجود دارند که می‌توانند برای شما خسته‌کننده باشند. ما در تیم انرجیم، به منظور غلبه بر بی انگیزگی شما، نکات تخصصی را در این مقاله آماده کرده‌ایم که به شما کمک می‌کنند به مسیر خود بازگردید تا بتوانید با اجرای برنامه تناسب اندام خود، سالم بمانید و به اهدافتان برسید.

5 گزینه‌ای که وقتی نیاز به تقویت انگیزه دارید باید آنها را امتحان کنید

Fitness Workout Challenge Ideas

شماره 1: پیج‌های الهام بخش را فالو کنید

شما چه در حال تماشای عکس‌های ساندویچ و فست فود باشید چه پیج‌های ورزشی را ببینید، می‌توانید از آنها الهام بگیرید! در اینستاگرام، یوتیوب و… صفحات انگیزشی و الهام‌بخش زیادی برای فالو کردن وجود دارد، که می‌توانید از آنها انگیزه بگیرید.

شماره 2: یک قرارداد بنویسید

تحقیقات نشان می‌دهند که تنظیم قرارداد و تعهد، می‌تواند به روش‌های مختلفی به افزایش انگیزه شما کمک کند؛ به خصوص اگر مشکل مدیریت دارید. مثلا با تنظیم قراردادی که می‌گوید: اگر تا تاریخ Y به هدف X دست پیدا نکنم، باید مبلغ Z را به یک موسسه خیریه اهدا ‌کنم. فقط باید موضوع را به یک دوست یا یکی از عزیزانتان بگویید که شما را برای اجرای این تعهد کنترل کند و مسئول شما باشد. هرچه مبلغ آن را بزرگ‌تر در نظر بگیرید، انگیزه بیشتری برای انجام کار پیدا می‌کنید!

شماره 3: ترکیب عادت‌ها را امتحان کنید

جیمز کلیر در کتاب عادت‌های اتمی (Atomic Habits) درباره ایده «ترکیب عادت‌ها» صحبت می‌کند که در آن، عادت جدیدی را که می‌خواهید به‌دست آورید را، قبل یا بعد از عادتی که هر روز انجام می‌دهید، باهم انجام می‌‌دهید. به عنوان مثال، اگر می‌دانید که هر روز صبح ساعت 8 صبح اخبار را تماشا می‌کنید، می‌توانید تصمیم بگیرید که 20 دقیقه قبل از شروع اخبار، ورزش کنید. اکنون عادتی را که می‌خواهید شکل دهید، در یک بازه زمانی قرار داده‌اید که از قبل می‌دانید. ایده های دیگر عبارت اند از:

  • بعد از اینکه شب ها دندان هایم را مسواک زدم، به مدت 5 دقیقه مدیتیشن می‌کنم.
  • قبل از اینکه ایمیل‌های صبحگاهی‌ام را بررسی کنم، 10 دقیقه در اطراف خانه قدم می‌زنم.
  • در حالی که به پادکست روزانه مورد علاقه‌ام گوش می‌دهم، 30 حرکت اسکوات انجام می‌دهم و…

شماره 4: هر برد را جشن بگیرید

اگر انگیزه شما کاهش یافته، ممکن است لازم باشد هر بار که موفق می‌شوید، با جشن گرفتن، احساس خوبی را به خود هدیه بدهید. مهم نیست این موفقیت چقدر بزرگ یا کوچک باشد، مطالعات نشان می‌دهند که پاداش‌ها می‌توانند یادگیری را افزایش دهند و بخش‌های مفید خاصی از مغز را فعال کنند. بنابراین هر بار که کاری را از فهرست کارهای منفی خود حذف می‌کنید، به خود پاداش دهید. در اینجا برخی از پاداش‌های سالم برای مقابله با بی انگیزگی شما آورده شده است:

  • بعد از اینکه تمرین اینتروال را انجام دادم، با دیدن یک فیلم سینمایی به خودم پاداش می‌دهم.
  • اگر بتوانم در ماه هرروز 20 دقیقه کاردیو کار کنم، با خرید لباس‌های تمرینی جدید به خودم پاداش می‌دهم.
  • اگر تمام هفته را به برنامه غذایی خود متعهد بمانم، با یک وعده چیت مِیل (Cheat Meal) به خودم پاداش خواهم داد.

شماره 5: اهداف خود را واقعی و قابل اندازه گیری تعیین کنید

گاهی اوقات گفتن “من می خواهم 50 پوند وزن کم کنم” بسیار ترسناک تر از این است که بگوییم “من می خواهم به برنامه غذایی خود در این هفته پایبند باشم”. تحقیقات نیز نشان می‌دهند که اگر اهداف خود را به بخش‌های کوچک‌تر و قابل کنترل‌تر تقسیم کنید، احتمال موفقیت شما بیشتر است. همه این بردهای کوچک بر روی یکدیگر بنا می‌شوند. بعد از چند ماه، بردهای کوچک شما به دستاوردهای بزرگ تبدیل می‌شوند؛ درحالی که برای رسیدن به آنها، مثل بالا رفتن از یک کوه بزرگ خسته نشده اید.

نتیجه گیری: هیچ زمانی به اندازه زمان حال مهم نیست

وقتی انگیزه ما کاهش می‌یابد، بازگشت به مسیر بسیار دشوار است ولی باید همواره به یاد داشته باشید که دیروز، گذشته است و ما نمی‌توانیم به گذشته برگردیم. همه چیز مربوط به زمان حال و انتخاب هایی است که در آینده انجام می‌دهیم. بنابراین از نکات این مقاله استفاده کنید و شاهد افزایش شگفت آور انگیزه خود باشید!

مطلب پیشنهادی: راه های افزایش انگیزه برای ورزش