انگیزه برای تمرینات ورزشی همواره در سطح بالایی نمی‌ماند. فراز و فرودهای مسیر زندگی اعم از مشغله‌های کاری، مسائل زندگی، بیماری و دغدغه‌های روانی مختلف، همگی می‌توانند انگیزه‌مان را برای تلاش کردن جهت تناسب اندام کم کنند. اما باید راهی برای تقویت کردن روحیه و به دست آوردن انگیزه کافی در این مسیر باشد. این کار اصولی می‌طلبد و ظرایفی دارد که با رعایت کردنشان می‌توانید انگیزه لازم را برای ادامه دادن به تمریناتتان در کنار مشغله‌های زندگی کسب کنید. با این مطلب انرجیم همراه باشید تا چنین اصول مفیدی را مرور کنیم و:

  • یاد بگیریم که بخشی از انگیزه حرکت کردن پایدار در مسیر تناسب اندام آموختنی است
  • نوعی تعادل بین درگیری‌های زندگی و تمرینات ورزشی به وجود آوریم
  • تلاش کردن برای فیتنس را بخشی از برنامه زندگی‌مان قرار دهیم و
  • به جنگ با عوامل از بین برنده انگیزه حرکات ورزشی برویم.

با چه تکنیک‌هایی می‌توانیم انگیزه کافی را برای انجام دادن تمرینات ورزشی جهت تناسب اندام به دست آوریم؟

انگیزه ورزش در خانه

شماره 1: موسیقی مناسبی پخش کنید.

نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهند که گوش دادن به موسیقی ریتمیک می‌تواند منجر به افزایش سرعت، استقامت و طی کردن مسافت بیشتر بدون خستگی شود. اگر به دنبال موسیقی مناسب هستید، کافیست سری به انرجیم بزنید و موسیقی ایده‌آل را برای کمک کردن به ایجاد انگیزه در تمرینات ورزشی‌تان انتخاب کنید.

شماره 2: مطمئن شوید که به‌درستی به بدنتان سوخت می‌رسانید.

بدون داشتن سوخت کافی، زدن به جاده اشتباه است و برای جسمتان نیز همین قاعده حاکم است. چنانچه  می‌خواهید قدرت و انگیزه‌تان را در طی تمرینات ورزشی سخت افزایش دهید، حتماً برخی کربوهیدرات‌های سالم را در رژیم غذایی‌تان داشته باشید؛ مانند:

  • جوی دوسر با انواع توت‌ها
  • سیب‌زمینی شیرین مکعبی با کمی دارچین
  • سیب یا موز برش خورده با کره آجیل
  • کیک برنجی با کره بادام
  • یک فنجان ماست یونانی ساده با انواع توت‌ها
  • اسموتی تهیه شده با شیر بادام شیرین نشده، انواع توت‌ها و یک مشت اسفناج

آبرسانی نیز بسیار مهم است. به توصیه متخصصان تغذیه و سلامت، بهتر است تقریباً 2 تا 3 لیوان آب تا سه ساعت قبل از تمرینات ورزشی بنوشید تا مطمئن شوید که عضلاتتان پرانرژی می‌مانند.

شماره 3: تمرینات ورزشی تناسب اندامتان را با بهترین دوستتان شریک شوید.

با کسی همراه شوید که می‌دانید بودنش روحیه‌بخش است. از یک دوست یا همکار بخواهید که به شما ملحق شود تا بتوانید همدیگر را به ادامه دادن تشویق کنید تا به تمرینات ورزشی پایبند بمانید. چنین فردی می‌تواند در هنگام کم شدن انگیزه‌تان، از سست شدنتان جلوگیری کند و حتی ممکن است بتواند چند تمرین جدید را نشانتان دهد. برای این‌که این کار را سرگرم‌کننده‌تر کنید، آهنگ‌هایش را در انرجیم پیدا کنید. البته چنین فردی می‌تواند شریک زندگی‌تان نیز باشد.

شماره 4: موفقیتتان را تجسم کنید.

دلیلی دارد که تقریباً همه ورزشکاران بزرگ درباره این ترفند ذهنی صحبت می‌کنند. تجسم کردن یعنی فکر کردن و تخیل در هر مرحله تمرینات ورزشی تا رسیدن به احساس موفقیت در پایان، این کار می‌تواند کمک کند تا در هنگام مواجهه با بخش‌های دشوار تمرین، کنترل بیشتری بر افکارتان داشته باشید. کافی است قبل از شروع، چند لحظه وقت بگذارید و واقعاً هر مرحله راه را تصور کنید و ببینید که چگونه موفق می‌شوید.

شماره 5: تغییر ایجاد کنید.

بی‌حوصلگی دشمن انگیزه است؛ اما ایجاد تغییر می‌تواند ترفندی انگیزشی باشد. با تغییر دادن مداوم تمرینات ورزشی و روال عادی‌تان، از خستگی و بی‌حالی دور شوید. مثلاً به جای دویدن کل مسیر در منطقه‌ای تکراری و گوش دادن به یک پادکست، تمرینات سخت اینتروال را امتحان کنید که می‌تواند بدنتان را با روش‌های جدید و هیجان‌انگیزی به چالش بکشد. حتی می‌توانید با یکنواخت شدن تمرینات ورزشی اینتروال، سعی کنید روزهای حرکات بالاتنه و پایین تنه را به طور متناوب انجام دهید. از طرفی، تغییر رژیم تناسب اندام فرصتی را برای تقویت کردن عضلات جدیدتان ایجاد می‌کند.

شماره 6: تمرینات ورزشی را خرد کنید.

سعی کنید تمریناتتان را به بخش‌های کوچکتری تقسیم کنید. پس از آن‌که این تکرارها به پایان رسید، به مجموعه‌ای از تمرینات کوچک بعدی ادامه دهید و سپس دوباره، تا زمانی که تمرینات را به پایان برسانید.

شماره 7: یک مانترا یا شعار تناسب اندام انتخاب کنید.

مانتراهای تناسب اندام عبارات یا گفته‌هایی هستند که می‌توانید تکرارشان کنید تا تمرکزتان را به کارتان بیشتر کنید و دوباره به مسیر صحیح برگردید. هر بار که به تسلیم شدن می‌اندیشید، به مانترای انتخابی‌تان رجوع کنید. شعاری را برگزینید که برایتان معنادار و شخصی باشد، مانند «تلاش برای پیشرفت، نه کمال»، «این کار را به این دلیل انجام می‌دهم که خودم را دوست دارم» یا «وقتی این کار تمام شود، انگار یک میلیون دلار به من خواهند داد».

شماره 8: اهدافتان را عینی کنید.

شاید بخواهید اهدافتان را بر روی وایت‌برد بزرگی بنویسید و با هجوم احساس شکست به آن نگاه کنید. پژوهشی بر روی 149 شرکت‌کننده نشان داد که کسانی که اهدافشان را می‌نویسند، «تا حد زیادی بیشتر از کسانی که اهدافشان را ننوشته‌اند، به موفقیت دست یافته‌اند». این اهداف می‌تواند عبارت‌هایی ساده باشد؛ مانند «می‌خواهم 5 کیلوگرم وزن کم کنم» یا «می‌خواهم برنامه این ماه را کامل کنم». آن‌ها را با خط درشت بنویسید و هر بار که احساس یأس دارید، با صدایی بلند بخوانید. با انجام دادن این کار، از آن به‌عنوان یکی از ترفندهای انگیزشی‌تان برای ادامه کار و ایجاد حس مثبت بیشتر برای تمرینات ورزشی‌تان یاد خواهید کرد.

شماره 9: حواستان را پرت کنید.

اگر از دوچرخه ثابت، تردمیل یا راه پله استفاده می‌کنید، سعی کنید حواستان را از تمام آن‌ها پرت کنید. به شدت روی متن آهنگی تمرکز کنید که در حال پخش است یا تعداد تکرارها را با صدای بلند شمارش معکوس کنید. اگر در بیرون از خانه در حال دویدن هستید، در پادکستی جالب یا خنده‌دار غرق شوید. نکته اصلی این نوع تمرینات ورزشی این مسئله است اگر واقعاً حال و حوصله تمرین امروز را ندارید، آن را با کاری ترکیب کنید که دوستش دارید.

شماره 10: به خودتان پاداش بدهید.

واکنش نشان دادن برخی افراد به پذیرایی‌ها، اتفاقات خوب و هدایا طوری است که می‌تواند از موقعیت‌ها یا تمرینات ورزشی دشوار عبورشان دهد. چند هدیه انتخاب کنید که فقط برای چانه‌زنی با خودتان مجاز به استفاده کردن از آن‌ها هستید. هدایایی مانند پوشیدن یک جفت کفش جدید یا لذت بردن از مهمانی آخر هفته، می‌توانند کمکتان کنند. فقط حتماً آن را به دوستی بگویید، تا کسی را داشته باشید که پاسخگویتان نگه دارد.

و اما کلام آخر

برای داشتن انگیزه دائمی جهت انجام دادن تمرینات ورزشی تناسب اندام، مهم این است که کارتان را به نحو احسن انجام دهید. البته انجام دادن کارتان با چنین کیفیتی مستلزم یادگیری تکنیک‌هایی روحیه‌بخش است و این‌که در زمان مناسب به سراغشان بروید. بنابراین، حتی در میان مشغله‌های جورواجور زندگی نیز همچنان می‌توانیم باانگیزه باشیم و تمرینات ورزشی‌مان را به‌طور منظم انجام دهیم. همین امروز شروع به تمرین کردن ترفندهای 10 گانه این مطلب کنید و از انرجیم به تغییری مثبت برسید.