اگر روزهایتان تار و خسته‌کننده هستند، دست خود را بلند کنید! به ویژه اخیرا که زندگی برای بسیاری از ما پر از استرس‌تر شده و برای جدا کردن روز کاری از شب، نیاز به یک برنامه عصرانه بیشتر از همیشه حس می‌شود! حتی اگر به‌صورت ریموت فعالیت می‌کنید، نباید بگذارید روتین روز و شبتان به‌هم بخورد؛ زیرا داشتن یک روال منظم خواب و بیداری به ما کمک می‌کند بعد از یک روز طولانی بتوانیم خوب استراحت کنیم و دوباره برای روز آینده روی پا باستیم. پس با اجرای این برنامه 30 دقیقه ای، خود را برای فردای بسیار کم استرس و پربارتر آماده کنید.

مراقبت شبانه همیشه نیاز به تجمل ندارند! امشب این تکنیک را امتحان کنید

 

دقیقه 0 تا 5 فکر کنید و برنامه ریزی کنید

Reflect and Plan

ایده‌های خود را از مغزتان بیرون بریزید و روی کاغذ بنویسید! مطالعات علمی نشان می‌دهند که استفاده از قلم و کاغذ برای نوشتن و بررسی افکار و احساساتمان قبل از خواب، می‌تواند به داشتن یک خواب راحت کمک زیادی کند. پس قبل از رفتن به رختخواب، یک دفترچه یادداشت بردارید و بنویسید. در اینجا چند ایده برای نوشتن آمده است:

  • بنویسید روز شما به طور کلی چگونه گذشته
  • چیزهایی که در طول روز بابت آنها از خدا سپاسگزارید
  • خاطرات به یاد ماندنی یا خنده دار آن روز شما
  • کارهایی که انجام نداده اید (این قسمت جزء لیست کارهای فردا قرار می‌گیرد)
  • اولویت شماره 1 شما برای روز بعد

 

دقیقه 5 تا 10 خود را نوازش کنید

Pamper Yourself

مراقبت شبانه سالم بدون اختصاص کمی زمان برای مراقبت از پوست معنا ندارد. برای این کار نیازی به سالن زیبایی یا اسپا ندارید! تنها چیزی که نیاز دارید پنج دقیقه وقت برای استفاده از پاک کننده، تقویت کننده یا مرطوب کننده است. برای اینکه واقعاً این دقایق را مملو از آرامش کنید، می‌توانید از این زمان استفاده کرده و در حالی که در آینه به چشمان خود نگاه می‌کنید، در سکوت برای خود مانترا (مانترا در دین اسلام و دیگر ادیان مانند هندو، بودایی و… معادل ذکر گفتن است) تکرار کنید.

دقیقه 10 تا 20 حرکات کششی

Why You Should Do

بدن ما در طول روز کارهای زیادی انجام می‌دهد بنابراین مستحق ترمیم و استراحت است. حرکات کششی کوتاه و آرامش بخش را امتحان کنید تا هم از خستگی ناشی از نشستن طولانی در طی روز خلاص شوید و هم به ریکاوری درد عضلانی ناشی از تمرینات ورزشی بدنسازی، پیلاتس و… کمک کنید. بنابراین اگر هر روز صبح با درد یا سفتی عضلات از خواب بیدار می‌شوید، انجام حرکات کششی برای چند دقیقه، یک راه عالی برای دادن مقداری TLC (بهبود، عشق و مراقبت) اضافی به بدنتان است. این قسمت از برنامه را به انرجیم بسپارید.

دقیقه 20 تا 25 مراقبه و مدیتیشن

Exercise Mind and Body with Yoga

مزایای مدیتیشن را نمی توان نادیده گرفت. چه در حال حاضر تمرین مدیتیشن داشته باشید چه قصد شروع آن را داشته باشید، صرف چند دقیقه برای مدیتیشن در شب می‌تواند به آرام کردن مغز کمک کند و ما را برای یک خواب آرام شبانه آماده کند.

مطالعات نشان داده اند که مدیتیشن سیستم عصبی خودمختار ما را بهبود می‌بخشد، که این امر می‌تواند باعث یک خواب عمیق و باکیفیت شود. بنابراین در سکوت بنشینید و فقط چند دقیقه این کار را انجام دهید. برای شروع مدیتیشن به راهنمایی نیاز دارید؟ به صورت رایگان در انرجیم ثبت نام کنید و به انواع سبک‌های مدیتیشن به‌صورت نامحدود دسترسی پیدا کنید.

دقیقه 25 تا 30 تجسم فردا

Visualize Tomorrow

آیا مرتباً روی بالش چرخ می‌زنید و در مورد لیست کارهای آینده خود فکر می‌کنید؟ از صدای زنگ ساعت می‌ترسید؟ نگران این هستید که فردا چه خواهد شد؟ صرف نظر از اینکه فردا چه چیزی در پیش روی شماست، امشب زمانی را اختصاص دهید و تصور کنید که روزتان به آرامی پیش می‌رود. در ذهن خود تصور کنید که چگونه از خواب راحت بیدار می‌شوید، درحالی که کاملا ریکاوری شده‌اید و برای شروع آن روز کاملا پرانرژی هستید.

خلاصه بحث: برنامه‌های عصرانه سالم، بخش مهمی از روز شما هستند

اجازه ندهید در ساعات شب، حتی چند دقیقه از وقتتان هدر برود. چه یک جغد شب باشید و چه یک فرد سحرخیز، با صرف 30 دقیقه برای این مراقبت‌ها، خودتان را برای بهترین فردای ممکن آماده کنید.