سال گذشته چیزهای زیادی به ما یاد داده است ، از جمله اهمیت اولویت بندی سلامت روان. همچنین به ما آموخته است که مراقبت از خود بیش از هر زمان دیگری مهم است ، و کارشناسان همگی بر سر این مسئله توافق دارند که این امر یک موضوع مهم را مطرح می کند آن هم روز سلامت روان است. سال گذشته شروع تحولات بزرگ در محیط های کاری بود و بسیاری از ما هنوز در خانه کار می کنیم. اگرچه این دورکاری مزایایی هم دارد ، اما سخت است که بتوان توازن بین زندگی و کار را برقرار کرد.

یکی از راه های مراقبت از خود و بازیابی انرژِی ،یک روز سلامت روان است. در ادامه درباره مزایای یک روز سلامت روان ، علائم این که زمان آن فرا رسیده است و برخی از روش های موثر برای گذراندن وقت مرخصی که به کمک آن احساس بازیابی انرژِی خود صحبت می کنیم.

بدانید که وقت گذاشتن برای خودتان اشکالی ندارد

مهم است که بدانید مشکلی نیست که یک روز به مراقبت از خود بپردازید. مراقبت از بهداشت روانی ،کاری است که می توانید روزانه انجام دهید اما گاهی اوقات باید یک روز کامل از کار و سایر مسئولیت ها فارغ شوید تا بتوانید مراقبت های مورد نیاز خود را انجام دهید. الیته توجه به این نکته ضروری است که برای برخی افراد ، ابراز نیاز به گذراندن یک روز بهداشت روانی به کارفرما چالش برانگیز و مشکل زا است ، زیرا ممکن است از این درخواست ضروری حمایت کافی نشود. ما می خواهم شما بدانید که کاملاً منصفانه و ضروری است زمانی که شما در تنگنا و فشار ذهنی هستید یک روز استراحت درخواست کنید. در واقع ، لازم است شما از سلامت روان خود مراقبت کنید تا در هر کاری که انجام می دهید کارایی و اثربخشی لازم را داشته باشید.

روز بهداشت روان چیست؟

روز سلامت روان روزی است که بطور خاص به رفع نیازهای روحی و روانی شما اختصاص داده می شود. بدین معنی نیست که یک روز استراحت همه مشکلات را حل کند ، اما همین یک روز می تواند تاثیر چشمگیری بر خلق و خوی کلی شما و کاهش سطح استرس و غلبه بر آن داشته باشد. نکته مهم آن است این است که بتوانید اذعان کنید و آگاه باشید که باید یک روز بهداشت روانی داشته باشید.

 

نشانه هایی که شما به یک روز بهداشت روان نیاز دارید

علائم و نشانه های مختلفی وجود دارد که نشان می دهد چه زمانی باید یک روز سلامت روان را سپری کنید. برخی از این موارد شامل موارد زیر است:

احساس افزایش استرس و فشار شدید ، تداخل و اختلال در عملکرد روزمره از جمله کار ، مدرسه و سایر مسئولیت ها ، احساس فرسودگی ، کج خلقی و افزایش ناامیدی ، ناتوانی در تحمل فشار روحی ، اختلال در خواب یا سایر فعالیت های زندگی روزمره و همچنین احساسات افسردگی و خستگی .

علائم دیگر ممکن است احساس آشفتگی یا دلسردی نسبت به کار و یا سایر علایق و سرگرمی ها باشد. بسیار مهم است که به هر تغییری که تجربه می کنید و متفاوت از رفتارهای اساسی و احساسات شما است ، توجه کنید. این به شما کمک می کند متوجه ایراد شوید و این نشان دهنده نیاز به مراقبت از سلامت روان شما است.

فواید یک روز بهداشت روان

داشتن یک روز بهداشت روان فواید بی شماری دارد. برخی از اینها ممکن است شامل کاهش استرس و اضطراب ، احساس ارتباط بیشتر به خود و ارزشهایتان ، احساس انرژی و سرزندگی بیشتر ، احساس کج خلقی کمتر و نشاط بیشتر و همچنین داشتن بازدهی بیشتر در ارتباط با کار و سایر مسئولیت ها باشد. .

عقب نشینی  موقت از کارها و مسئولیت ها می تواند به شما امکان نگاه منطقی تر و عینی ترین به کارها بدهد ، به شما این امکان را می دهد که احساس کنترل بیشتری داشته باشید و به طور موثر مسائل موجود را حل کنید.

چگونه با رئیس خود در مورد گذراندن یک روز بهداشت روان صحبت کنیم

در حالی که در جامعه تلاش بسیاری برای کمک به سلامت روان وجود دارد ، اما ممکن است برخی از کارفرمایان از دلایل بهداشت روان به عنوان دلیل معتبر برای مرخصی حمایت نکنند. در این صورت ، می توانید بااستعلاجی یا مرخصی را درخواست کنید. اگر کارفرمای شما شخصی است که بیشتر با نیازهای روحی و روانی اهمیت می دهد و با او احساس راحتی می کنید ، می توانید به سادگی یک روز بهداشت روانی را درخواست کنید. به خودتان بستگی دارد که بخواهید چه دلیل را ارائه دهید . درخواست یک روز بهداشت روانی این ذهنیت را ایجاد می کند که شما به دلیل استرس و سایر عوامل منفی بالقوه ، نیاز به وقت گذاشتن برای خودتان دارید.

من شخصاً فکر نمی کنم این وظیفه شما باشد که کسی را متقاعد کنید که چرا به روز بهداشت روانی احتیاج دارید ، فقط باید درخواست کنید.

مطالعه ای که اخیراً توسط سازمان بهداشت جهانی انجام شده تخمین می زند که افسردگی و اختلالات اضطرابی هر سال 1 تریلیون دلار برای اقتصاد جهانی به دلیل کاهش بهره وری هزینه در بردارد. جای تعجب نیست ، به نظر می رسد شرکت هایی که در زمینه بهداشت روان برای کارمندان خود سرمایه گذاری می کنند ، در واقع در دراز مدت پس انداز کرده اند.

راه های موثر برای داشتن یک روز بهداشت روان

بسیاری از اوقات ، گرفتن یک روز بهداشت روانی به معنای نیاز به استراحت و آرامش است. چند روش برای دستیابی به این هدف و همچنین مشارکت در فعالیت هایی وجود دارد که به شما کمک می کند احساس خستگی کمتر و بازیابی بیشتر انرژی داشته باشید.

1. بیرون از خانه بروید

گذراندن اوقات در فضای باز و طبیعت راهی عالی برای کمک به شما در احساس آرامش و استرس کمتر است. تحقیقات نشان می دهد صرف وقت در فضای سبز و طبیعت به دستیابی به مزایای بهداشت روان کمک بیشتری می کند. به عنوان مثال ، یک مطالعه نشان داد که 90 دقیقه پیاده روی در یک طبیعت با کاهش تنش و نگرانی فکری و کاهش فعالیت در قسمتی از مغز که باعث بیماری روانی می شود.

مزایای بهداشت روان نیز به سادگی با مشاهده تصاویر طبیعت قابل دستیابی است. یک مطالعه نشان داد که کسانی که فیلم هایی با مضمون آن گیاهان و جانوران تماشا می کنند ، حال و هوای بهتر و اضطراب کمتری دارند.

2. خود را از دنیای مجازی جدا کنید

ممکن است قبلاً متوجه شده باشید که هرچه زمان کمتری برای تلفن ، گردش در شبکه های اجتماعی یا حتی رایانه خود صرف کنید ، حال و هوای بهتری خواهید داشت. تحقیقات این امر را تایید می کند. یک مطالعه نشان داد که کاهش استفاده از رسانه های اجتماعی به 30 دقیقه در روز منجر به کاهش قابل توجه اضطراب ، افسردگی ، تنهایی ، مشکلات خواب و فومو (ترس از دست دادن) می شود.

در همان مطالعه نتیجه گرفته شد که صرفاً دانستن بیشتر در مورد مضرات استفاده از شبکه های اجتماعی می تواند تأثیرات مفیدی بر روحیه شما بگذارد.

شب قبل از روز تعطیل ، از ایمیل و شبکه های اجتماعی خود خارج شوید ، بنابراین وقتی از خواب بیدار می شوید ، کمتر وقت خود را صرف آن می کنید. این به شما کمک کند تا برای یک روز با دسترسی کمتر به فناوری روز سلامت روان بهتری داشته باشید.

3. مشغول سرگرمی های خود شوید

مشغول سرگرمی ها و فعالیت هایی لذت بخش شدن به شما کمک می کند کمتر استرس داشته باشید و انرژی بیشتری کسب کنید. این به شما کمک می کند احساسات مثبتی را تجربه کنید و به شما امکان می دهد از وظایف و کارهایی که به عهده دارید لذت ببرید.

4. زمانی را برای کسب آرامش اختصاص دهید

مهم نیست که چطور روز سلامت روانی خود را سپری می کنید ، زمانی را برای کسب آرامش اختصاص دهید. این می تواند به معنای انجام مدیتیشن 10 دقیقه ای صبح ، یوگای عصرانه یا ترکیبی از هر دو باشد.

حداقل ، چند دقیقه وقت برای تنفس عمیق نیز روش شگفت انگیزیبرای تقویت احساس آرامش است.

پیدا کردن آنچه به درد شما می خورد

آنچه در مورد گذراندن یک روز سلامت روان بسیار مهم است ، این است که بتوانید آنچه را که به شما در کاهش استرس و احساس سرزندگی کمک می کند را بیابید. به مواردی که به شما انرژی می دهند و کمک می کنند تا احساس آرامش کنید ، دقت کنید. اینها مواردی هستند که بایدد به طور منظم تمرین کنید تا به شما کمک کند استرس و اضطراب را مدیریت کنید. مراقبت از سلامت روان خود را در اولویت قرار دهید و مطمئن شوید که در زمان نیاز مرخصی بگیرید.