شروع هر کار جدیدی می‌تواند دلهره آور باشد، به خصوص شروع یک برنامه ورزشی! با گزینه‌های تمرینی بسیار زیادی مانند پیلاتس، بدنسازی، یوگا، فیتنس و… که در دسترس قرار دارند، این کار سخت تر هم می‌شود زیرا دانستن اینکه کدام را انتخاب کنید و از کجا شروع کنید، کمی پیچیده است.

آیا برای شروع ورزش، به تجهیزات خاصی نیاز دارید؟ چند روز در هفته باید ورزش کنید؟ استراحت و ریکاوری چطور؟ آیا تمرینات را با فرم صحیح انجام می‌دهید؟ اینها همه سؤالات عالی هستند! اگرچه ممکن است پاسخ دادن به آنها در ابتدا طاقت فرسا به نظر برسد.

 ما در انرجیم به شما اطمینان می‌دهیم که شروع با یک برنامه ورزشی آنقدرها هم که فکر می‌کنید دشوار نیست، کافیست شما در مورد شروع برنامه ورزشی خود به ما اعتماد کنید واسترس نداشته باشید زیرا یکی از اهداف اصلی ورزش، کاهش استرس است. پس چند نفس عمیق بکشید و بدانید که ما همیشه پشت شما هستیم. به خود افتخار کنید زیرا یک تصمیم درست برای ذهن، بدن و سلامت خود گرفته اید. ما این مقاله را گردآوری کرده‌ایم تا در شما احساس آرامش خاطر ایجاد کند و به تمام سوالات شما پاسخ دهد.

چطور برنامه تناسب اندام خود را استارت بزنیم

شما تصمیم گرفته‌اید که به انجام منظم یک برنامه تناسب اندام متعهد باشید، این تصمیم سختی است. البته اصل کار نیز همین تصمیم و تعهد است. در ادامه تنها کاری که باید انجام دهید این است که اپلیکیشن انرجیم را باز کنید و به ما اجازه دهید در بقیه موارد شما را راهنمایی کنیم.

  • تعیین اهداف

باید بدانید چرا می‌خواهید سفر تناسب اندام خود را آغاز کنید. آیا می‌خواهید فرد پر انرژی‌تری باشید؟ شاید هم می خواهید استرس خود را کاهش دهید یا عضله سازی کنید. هنگامی که هدف خود را تعین کردید، وارد برنامه  انرجیم شوید و برنامه تمرینی خود را تنظیم کنید. در بخش تنظیمات تمرینی، می‌توانید هدف تناسب اندام و سایر موارد ترجیحی مانند مدت تمرین، روزهای تمرین و… را برحسب علاقه خود را انتخاب نمایید.

  • انتخاب برنامه تمرینی مناسب

انرجیم برای کمک به شما جهت رسیدن سریعتر به اهداف خود، طراحی شده است و در آن برنامه‌های تمرینی مختلف زیادی برای انتخاب وجود دارد. در هر دسته تمرینی، برنامه‌های متناسب با اهداف هر فرد وجود دارد که مدت آنها از 2 تا 6 هفته متغیر است و هرکدام دارای حرکات مختلف، تعداد ست‌های مختلف و تعداد جلسات تمرینی مختلف در هفته هستند که قطعا شما می‌توانید از بین آنها برنامه تمرین متناسب خود را پیدا کنید.

  • آماده کردن تجهیزات

وقتی همه اهداف فیتنس خود را تعیین کردید، برنامه مناسب خود را در انرجیم طراحی کردید، باید بدانید برای شروع به چه تجهیزاتی نیاز دارید؟ یکی از بهترین بخش‌های کار با  انرجیم این است که برای شروع به هیچ تجهیزاتی و دستگاه‌های پیچیده ورزشی نیاز ندارید. با انواع تمرینات بدون تجهیزات، می‌توانید تمرین خود را در هر زمان و هر مکانی انجام دهید. تنها مواردی که در کنار اپلیکیشن انرجیم برای شروع برنامه تناسب اندام خود به آنها نیاز دارید، شامل موارد زیر می‌شود:

  • یک تشک
  • چند دمبل
  • چند کش ورزشی
  • یک عدد شیکر

چگونه از پیشرفت خود اطمینان حاصل کنیم

اپلیکیشن انرجیم با بهره‌مندی از یک تیم پشتیبانی بسیار قوی اینجاست تا به تمام نیازهای شما در طول اجرای برنامه تناسب اندام شما پاسخ دهد. در این اپلیکیشن موارد زیر برای حمایت از پیشرفت شما وجود دارد:

شماره 1

در برنامه انرجیم  شما می‌توانید تمرینات خود را برنامه ریزی و یادآورهای تمرینی خود را فعال نمایید، این کار باعث می‌شود تا به اجرای برنامه خود پایبند باشید و به اهداف خود متعهد بمانید.

شماره 2

اگر از مسیر خود خارج شده اید یا به حمایت بیشتری نیاز دارید، گاهی اوقات یک فشار اضافی تمام چیزی است که لازم دارید! پیوستن به چالش‌های مختلف تناسب اندام موجود در اپلیکیشن  انرجیم می‌تواند به ساختار برنامه‌ شما کمک کرده و به شما فشاری اعمال کنند تا دوباره حرکت کنید! حتی می توانید دوستان خود را دعوت کنید تا با شما به این چالش‌ها بپیوندند و از این طریق در یک رقابت دوستانه شرکت کنید. همچنین قابلیت پیوستن به چالش‌های ماهانه در  انرجیم فعال است. قابلیتی که در آن باید 10 تمرین خاص را انجام دهید یا بسته به اهداف تناسب اندام خود، می‌توانید این چالش را شخصی سازی کنید.

شماره 3

با  انرجیم می‌توانید از مربیان مختلف مشاوره و برنامه بگیرید. برای دسترسی به مجموعه ای از توصیه‌های تناسب اندام، مراقبت از خود، تغذیه و… کافیست به تب «برنامه من» در برنامه انرجیم بروید و از توصیه‌های ارزشمند تناسب اندام استفاده کنید و نکات کاربردی را از مربیان خود دریافت نمایید.

شماره 4

اگر همیشه به این فکر می‌کنید که آیا برنامه تمرینی شما برای سطح تناسب اندام شما مناسب است یا نه، باید بدانید که در اپلیکیشن  انرجیم تمام تمرینات از نظر سطح و شدت از کم (1) تا زیاد (3) تقسیم بندی شده اند و هنگامی که پروفایل خود رابرای اولین بار در  انرجیم تنظیم می‌کنید، برنامه شما متناسب با سطح و نیازهای شما تنظیم می‌شود. از آن به بعد شما می‌توانید در تب «برنامه من» پیمایش کنید تا توصیه‌های تمرینی مربوط به خود را دریافت کرده و تمرین‌های مورد علاقه‌تان را مرور کنید.

 

چگونه ثابت قدم بمانیم: نکات مبتدی

از سیستم تمرین با پارتنر استفاده کنید

ورزش کردن با یک پارتنر مسئولیت‌پذیر می‌تواند در کمک به پایدار ماندن شما در مسیر رسیدن به اهدافتان بسیار مفید باشد، به‌ویژه زمانی که می‌خواهید برای اولین بار شروع به تمرین ‌کنید. در حالی که ورزشکاران پیشرفته می توانند از شما به خوبی حمایت کنند، تمرین با دوستی که در سطح تناسب اندام شما قرار دارد، بهترین انتخاب است زیرا جدا از مسئولیت پذیر نگه داشتن یکدیگر، در زمان‌های حساس که نیاز به کمک دارید می‌توانید به حمایت از یکدیگر بپردازید.

اهداف خود را مرور کنید

مانند هر مساله دیگری در زندگی، یک شروع جدید می‌تواند دشوار و گاهی اوقات خسته کننده باشد، حتی ممکن است گاهی وقت‌ها احساس دلسردی به شما دست بدهد. مسئله مهم این است که شما تنها کسی نیستید که این احساس را دارید! همه اینها بخشی از این فرآیند محسوب می‌شوند. وقتی با این احساسات روبه‌رو می‌شوید، حفظ انگیزه بسیار مهم است. سعی کنید در این مواقع دلایل و اهداف اولیه خود را به یاد بیاورید. چرا شروع کردید؟ اهداف شما چه بودند؟ مرور مجدد اهداف می‌تواند به تقویت انگیزه و انگیزه شما کمک کند.

پیشرفت‌های خود را ثبت کنید

وقتی در مسیر تناسب اندام تغییرات قابل توجهی را مشاهده نکنید، ممکن است به راحتی دلسرد شوید. به یاد داشته باشید: تغییر زمان می‌برد و تغییرات کوچک منجر به نتایج بزرگ می‌شوند. پیشنهاد می‌کنیم که همیشه یک دفترچه یادداشت تمرینی داشته باشید و هر کاری را که در طول روز انجام می‌دهید در آن ثبت کنید. مثلا اگر وزنه‌ها و تعداد ست‌های هر جلسه تمرینی خود را یادداشت کنید، به زودی متوجه خواهید شد که وزنه‌هایتان سنگین‌تر می‌شوند. همین امر در مورد خواب، سطح انرژی، خلق و خو، رژیم غذایی و… نیز صدق می‌کند. پس همه این موارد را ثبت کنید زیرا این تغییرات بسیار با اهمیت هستند.

عجله نکنید

هر فردی در ابتدای شروع برنامه تمرینی خود هیجان زده است اما نباید شتاب زده عمل کرد. باید کم کم به این سبک جدید زندگی خود عادت کنید، تلاش بیش از حد سریع ممکن است منجر به تمرین بیش از حد، خستگی و حتی ترک برنامه شود.

خلاصه بحث:

انرجیم با دارا بودن تمرینات مختلف و برنامه‌هایی برای تمام سطوح تناسب اندام که توسط مربیان جهانی تدوین می‌شوند، شروع هر برنامه تناسب اندام را به خصوص برای بانوان که می‌خواهند با تمرین در خانه به تناسب اندام برسند، آسان کرده است. هنگامی که چرایی خود را برای شروع یک برنامه تناسب اندام مشخص کردید، کافیست به سراغ اپلیکیشن  انرجیم بروید و برنامه مناسب سطح خود را انتخاب کنید و از نکات آن استفاده کنید تا به شما کمک کند در راه رسیدن به اهداف تناسب اندام خود، ثابت قدم و با انگیزه بمانید و با کمک یک پارتنر ورزشی به سمت موفقیت حرکت کنید.