فواید سلامتی مدنظر خود را نام ببرید و پاسخ آن را می توانید در ورزش بیابید. بله ، ممکن است شما برنامه معمول ورزشی خود را با هدف کاهش وزن شروع کرده باشید ، تا عضلات خود را تقویت کنید و عضله سازی کنید یا برای سرگرمی تمرین کنید ، اما از این که ورزش برای سلامتی کل بدن شما مفید است چشم پوشی نکنید.

آنچه در هنگام شروع ورزش منظم رخ می دهد:

شش موردی که با ورزش منظم برای شما اتفاق می افتد

شماره 1 خواب شما بهبود می یابد

ورزش خواب را بهبود می بخشد

یکی از شگفت انگیزترین اتفاقاتی که می تواند با ورزش رخ دهد ، مربوط به خواب است – بله درسته ، آماده یک خواب آرام شوید. اولین مورد این است که ، یک خواب بهتر می تواند با دادن انرژی کافی ، تمرینات شما را بهبود ببخشد تا بتوانید به بدن خود فشار بیشتری بیاورید. (بدن شب ها خود را ترمیم می کند.) همچنین ورزش به شما کمک می کند تا خواب بهتری داشته باشید. همانطور که بنیاد ملی خواب اشاره کرد ، یک تمرین خوب استرس را کاهش می دهد و به شما کمک می کند بهتر بخوابید و از نظر جسمی شما را خسته می کند ، تا راحتتر بخوابید. در یک بررسی منظم در مجله فیزیوتراپی اروپا در سال 2021 در مورد 14 مطالعه یافته است برای بیشترین کیفیت خواب ، ورزش متوسط (به عنوان مثال پیاده روی ، پیلاتس ، انجام تمرین در خانه ) بهتر از ورزش شدید و پرفشار می باشد.

شماره 2 استخوان های شما قویتر می شوند

ورزش برای حفظ سلامت استخوان

برای داشتن یک استخوان بندی قوی چیزی فراتر از دریافت کلسیم لازم است: و آن ورزش و تمرین کردن است. اما بیایید پشتیبان تهیه کنیم: طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) ، تقریباً یک چهارم زنان بالای 65 سال در استخوان های مفصل ران یا ستون فقرات دچار پوکی استخوان (بیماری پوکی استخوان) هستند. اگر جوان هستید ، حفظ استخوان های قوی در پیری و جلوگیری از شکستگی هایی که ممکن است در بزرگسالی فاجعه بار باشند ، ضروری است. از طرف دیگر ، وزنه زدن یا تمرینات بدن سازی – از هم اکنون شروع می شود – باعث کاهش سرعت پوکی استخوان می شود. دانشکده پزشکی هاروارد خاطرنشان می کند که فشار مفید ناشی از ورزش باعث تشکیل سلولهای جدید استخوانی می شود و که این امر مخجر به سخت و مقاوم شدن استخولن ها می شود.

شماره 3 میزان قند خون شما بهتر می شود

هنگام ورزش چه اتفاقی می افتد

ورزش یکی از موثرترین کارهایی است که می توانید برای کنترل قند خون در این سن ( و در آینده ) انجام دهید. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) می گوید ، از هر سه بزرگسال در ایالات متحده یك نفر پیش دیابت دارد ، اما 84٪ افراد نمی دانند. پیش دیابت زمانی است که سطح گلوکز (قند خون) شما بالاتر از حد طبیعی باشد ، اما در سطح دیابت نوع 2 نیست. هنگام ورزش ، سلول های عضلانی شما گلوکز موجود در جریان خون را جذب  می کنند تا به جای ذخیره انرژی ، انرژی ایجاد کنند. بر اساس گفته انجمن دیابت آمریکا (ADA) با ورزش منظم ، عضلات شما بهتر می توانند از این گلوکز استفاده کنند و حساسیت به انسولین نیز افزایش می یابد . در واقع ، این سازمان می گوید ، یک تمرین ، قند خون شما را برای 24 ساعت به طرز چشمگیر کاهش می دهد.

شماره 4 ذهن شما تقویت می شود

ورزش و سلامت ذهن

برای انجام دادن کاری به توان کافی نیاز دارید؟ شاید بهتر باشد برای یک تمرین سریع وقت بگذارید. تحقیقات نشان می دهد که یک تمرین 10 دقیقه ای به تنهایی باعث بهبود فعالیت در شبکه های مغزی که تصمیم گیری ، دقت و کنترل را کنترل می کنند، می شود. مزایای آن در دراز مدت بیشتر است. در یک مطالعه بر روی مردان میانسال ، مردان فعال در مقایسه با مردانی که بیشتر اوقات می نشینند ، در تست حافظه  بهتر عمل می کنند ، طبق یک مطالعه در گزارشات علمی ،احتمالاً به دلیل این فعالیت ها ،  اتصالات عصبی و حجم مغز را از استرس اکسیداتیو مضر حفظ می کند. این به نوبه خود ممکن است به کاهش خطر ابتلا به اختلال روانی و حافظه در میانسالی کمک کند.

شماره 5 روحیه شما شادتر می شود

ورزش و روحیه

اتفاق خوبی دیگری که با ورزش اتفاق می افتد مربوط به روحیه است. چه بیرون از خانه قدم بزنید ، چه تمرین سنگین در منزل یا باشگاه داشته باشید ، یا حتی یوگا انجام دهید. مطالعه ای توسط محققان سوئیسی در سال 2018 بر روی افرادی که دارای اختلالات بهداشت روانی مانند اضطراب و افسردگی انجام شده است نشان می دهد ورزش هورمون های استرس (مانند کورتیزول) را کم می کند تا روحیه شما بهتر شود. بی دلیل نیست که ورزش یک ضد افسردگی طبیعی در نظر گرفته می شود. پس از هر تمرین ، می توانید روحیه بهتر ، دقت و لذت بیشتری از موقعیت های اجتماعی داشته باشید (که همچنین می تواند به بهبود وضعیت زندگی شما کمک کند) ، این مزایا به ورزش وابسته هستند تا بعد از هر تمرین ، احساس بهتری داشته باشید. نویسندگان می گویند: یکی از شگفت انگیزترین تأثیرات ورزش، توانایی آن در کاهش مشغله فکری – یا انرژی های منفی در سر شما که به نگرانی و اضطراب اضافه می کند. رفع این مشغله ها و انرژی های منفی می تواند کمک زیادی به بهبود چشم انداز روزمره شما کند.

شماره 6 بهبود سلامت سیستم گوارش و  روده

روده شما متشکل از میلیارد ها باکتری می باشد که در تنظیم خلق و خو ، عملکرد سیستم ایمنی بدن و حتی وزن شما نقش بسزایی دارد  و همراه با خوردن غذاهای پروبیوتیک بیشتر (مانند ماست یا کفیر) و غذاهای پری بیوتیک (لوبیا و عدس ، سیب ، جو دوسر) برای تقویت باکتری های مفید روده ، می توانید ورزش منظم را به لیست تقویت کننده های روده اضافه کنید. در واقع ، طبق یک بررسی منتشر شده در سال 2019 ، ورزش هوازی منظم ممکن است تعادل میکروارگانیسم شما را تغییر دهد تا باکتری های مفیدتری وجود داشته باشند و تنوع باکتری ها را افزایش دهند. محققان معتقدند این فرآیندی که در روده اتفاق می افتد می تواند یکی از دلایلی تعریق بدبو در هنگام ورزش باشد.

حرکت برای ذهن ، بدن و روحیه خوب است

همانطور که می بینید ، موارد بسیار شگفت انگیزی هنگام ورزش رخ می دهد ، که شامل مزایای هم ذهنی و هم جسمی می شود. حتی اگر فقط 10-15 دقیقه در روز وقت برای ورزش اختصاص دهید ، می تواند کمک زیادی کند!

اگر هنوز به انجمن ما نپیوسته اید ، به صورت رایگان ثبت نام کنید و به تمرینات و مدیتیشن های نامحدود رایگان دسترسی پیدا کنید تا حرکت منظم در برنامه هفتگی خود را بسیار آسان تر و سرگرم کننده تر کنید!