همه ما هوس های غذایی سیری ناپذیر را تجربه کرده ایم. این هوس ها ممکن است ناگهان ظاهر شوند و ذهن شما را درگیر کنند. اگر می دانید که هر وقت هوس غذا خوردن می کنید به دنبال غذاهای نه چندان سالم هستید ، نگران نباشید تنها نیستید. و باور کنید ، همه ما هر از گاهی باید به فکر تغییر رویه و اصلاح خود باشیم. به بدن خود گوش دهید ، اگر هوس مقداری شکلات کرده اید ، مقداری شکلات میل کنید! اما هنگام تصمیم گیری هوشیار باشید. آیا این ولع مصرف چیزی است که بدن شما واقعاً نیاز دارد؟ یا از سر عادت به دنبال میان وعده های شور و شیرین می گردید؟

اگر این مورد دوم را انتخاب کردی ، اگر بتوانید مغز خود را برای دستیابی به گزینه های سالم تربیت کنید ، نظرتان چیست؟ در اینجا شش نکته تخصصی برای کمک به شما در تغییر عادت های ناسالم و یادگیری نحوه اشتیاق به غذای سالم ارائه شده است.

شش راه برای تغییر ولع مصرف غذای ناسالم به عادات غذایی سالم

شماره 1 آشپزخانه خود را تمیز کنید

 اگر آشپزخانه شما پر از خوراکی های وسوسه انگیز باشد ، مقاومت در برابر ولع مصرف ناسالم می تواند سخت باشد! با پر کردن آشپزخانه خود از غذاهای سالم شروع کنید. لیزا ماستلا (بنیانگذار بامپین بلندز ) می گوید:” مدیریت هوس های غذایی بیشتر در مورد در درسترس و راحت بودن است تا قدرت اراده” بنابراین ، در دسترس بودن گزینه های سالم نسبت به گزینه های ناسالم امری کلیدی در کاهش ولع مصرف و انتخاب غذاهای سالم است.”

ماستلا می گوید ، سعی کنید از خرید گزینه های نه چندان سالم خودداری کرده و گزینه های بهتر را در معرض دید خود قرار دهید. اگر به جای یک ظرف آب نبات روی پیشخوان آشپزخانه ، میوه بگذارید ، احتمالاً بیشتر به دنبال یک گزینه مغذی خواهید رفت ! با داشتن گزینه های راحت و در عین حال مغذی ، آن را همیشه در دسترس نگهدارید. استفاده از مواد غذایی مغذی که غنی از پروتئین و فیبر هستند ، به کاهش ولع مصرف ناسالم در طولانی مدت کمک می کند و به شما کمک می کند تا یاد بگیرید چگونه میل به غذای سالم را داشته باشید.

شماره 2 تهیه غذا

 صحبت از در دسترس قرار دادن غذای سالم است … چگونه می توانیم آماده کردن غذا را فراموش کنیم؟ بیایید واقع بین باشیم ، وقتی بعد از یک روز کاری طولانی گرسنه به خانه می آییم ، آخرین کاری که می خواهیم انجام بدهیم تهیه و پختن یک وعده غذایی است. هنگام ولع به غذا ، ما خواستار رضایت فوری هستیم! خب پس ما چکار کنیم؟ سفارش غذا از بیرون و خوردن هر میان وعده ای که در شعاع 2 قدمی ما قرار دارد.

اما اگر گزینه های سالم فراوانی از قبل آماده کرده و برای لذت بردن داشته باشیم؟

هنگامی که برای اولین بار یاد می گیرید چگونه غذای سالم میل کنید ، آماده سازی غذا از قبل می تواند نیاز به گزینه های ناسالم را کاهش دهد. ماستلا می گوید: “حتی چیزی مانند شستن و بریدن میوه ها و سبزیجات وقتی از فروشگاه به خانه بر میگردید ، احتمال خوردن آن را بیشتر می کند.” “داشتن گزینه های سالم از قبل آماده ، آن را بدون نیاز به فکر کردن در دسترس قرار می دهد و از موانع تغذیه سالم می کاهد.”

شماره 3 جایگزین شکر با …

آموزش چگونگی میل به غذای سالم به مغز ، می تواند به سادگی جایگزین کردن ولع مصرف ناسالم با گزینه های سالم باشد. ماستلا می گوید ، دستیابی به غذا با قند طبیعی ، مانند میوه ها ، می تواند باعث “تربیت مجدد” ذائقه شما شود تا طعم منابع غذایی سالم و کامل را به جای غذاهای بیش از حد شیرین و بسیار خوش طعم مانند شکر مصنوعی ترجیح دهد.

یک مطالعه تحقیقاتی که توسط کایسر پرمنانت  انجام شد ، نشان داد که قطع مصرف قند فقط برای دو هفته می تواند سلیقه و عادت را تغییر دهد. پس از این دوره دو هفته ای ، 95٪ از شرکت کنندگان غذای شیرین را بیش از حد شیرین دانستند و اکثر شرکت کنندگان در مدت شش روز ولع مصرف قند را کاملاً متوقف کردند.

شماره 4  عادت های کوچک ، تغییرات بزرگ به همراه دارد

 اگر قصد ایجاد عادت های پایدار دارید ، از کارهای کوچک شروع کنید. ماستلا به ما یادآوری می کند که همه چیز در مراحل کودک اتفاق می افتد ، یادگیری نحوه اشتیاق به غذای سالم به زمان ، پشتکار و عشق به خویشتن نیاز دارد.

ماستلا می گوید ، مجموعه ای از انتخاب های کوچک با گذشت زمان به تغییرات بزرگی تبدیل می شود. با اجرای یک تغییر کوچک شروع کنید و سپس به تغییر بعدی بروید! این تغییرات کوچک نه تنها به تغییر اشتیاق شما کمک می کند بلکه در نهایت به یک سبک زندگی سالم منجر می شود. ماستلا می گوید ، همه این انتخاب های کوچک روز شما را تشکیل می دهند و همه آن روزها زندگی شما را تشکیل می دهند.

در اینجا چند نکته تخصصی آورده شده است:

هر روز یک لیوان آب اضافه بنوشید.

پروتئین و وعده غذایی سرشار از فیبر را به جای فرآوری شده انتخاب کنید.

به جای خوردن آبنبات ، یک تکه میوه جایگزین کنید!

در مقابل آوردن کل بسته کوکی برای خوردن ، فقط دو کوکی از بسته خارج کنید.

شماره 5: غذا خوردن آگاهانه را تمرین کنید

 دفعه بعدی که هوس غذایی می کنید ، قبل از اینکه بخواهید میان وعده بخورید ، مکث کنید. تمرین ذهن آگاهی می تواند با ارزیابی اینکه چرا در وهله اول به دنبال گزینه های ناسالم هستیم ، به یادگیری چگونگی میل به غذای سالم کمک می کند.

ماستلا شما را تشویق می کند که از خود بپرسید ، “چرا این ولع شروع می شود؟ فشار؟ احساسات؟ آسایش؟ گرسنگی؟ راحتی؟ ” قبل از تصمیم گیری ، از خود بپرسید ، “آیا این اشتیاقی است که باید به آن گوش دهم؟ آیا این مشکل من را حل می کند یا حالم را بهتر می کند؟ آیا مورد دیگری وجود دارد که برای من بهتر باشد؟ آیا من راضیتر هستم اگر بعداً به جای همین الان این رفتار را انجام دهم؟ “

تحقیقات نشان می دهد تمرین روش های ذهن آگاهی قبل از غذا خوردن می تواند از خوردن احساسی جلوگیری کرده و به شما در انتخاب سالم تر کمک کند.

شماره 6 در آشپزخانه خوش بگذرانید

 چه روشی برای یادگیری چگونگی میل به غذای سالم بهتر از تجربه و امتحان کردن آن در آشپزخانه است؟ یک مطالعه در ژورنال بهداشت تغذیه عمومی نشان می دهد که پخت و پز مداوم در خانه می تواند نکته مخفی برای عادت های سالم باشد. هنگامی که وعده های غذایی خود را تهیه می کنید ، به احتمال زیاد مواد سالم تری را در برای پخت استفاده می کنید و کالری کمتری مصرف می کنید.

کلام آخر

ماستلا به ما یادآوری می کند که ولع مصرف یک رفتار کاملاً طبیعی و سالم در انسان است. هنگامی که احساس می کنید هوس و اشتیاق به وجود می آید ، از این نکات استفاده کنید تا هوس های غذایی خود را به روشی سالم برآورده کنید! مهمترین چیز گوش دادن به بدن است. از پرداختن به درمان و اصلاح خود نترسید. اما ، هنگامی که یاد می گیرید چگونه غذای سالم میل کنید ، هوس های ناسالمتان به خاطرات می پیوندند.