نفخ کردن تجربه ناخوشایندی است. بسیاری از ما شاید دائماً این ناراحتی را تجربه می‌کنیم اما از کنارش رد می‌شویم تا نفخ بعدی! اما اگر معتقدید که هر معلولی علتی دارد پس دفعه بعد که دچار نفخ شدید کمی در علتش دقیق شوید. اما راه چاره نفخ چیست؟ آیا می‌توانیم برای رفع آن برنامه ورزشی یا غذایی یا حرکات خاصی را تجویز کنیم. اگر کنجکاو شدید تا در این باره بیشتر بدانید با انرجیم تا انتهای این مطلب همراه شوید. این مطلب را بخوانید تامی توانید دفعه بعد که نفخ به سرغتان آمد، برایش از قبل مهیا باشید!

واقعیتی به نام نفخ

نفخ می‌تواند در افرادی که ناراحتی‌های گوارشی یا حساسیت غذایی دارند، بسیار آزاردهنده باشد. اما در هر صورت، حاکی از حالتی غیر عادی در دستگاه گوارشتان است. اگر دقت کرده باشید روزهای تعطیلی که باشگاه یا بدنسازی نمی‌روید و بعد از غذا بر روی کاناپه مشغول تماشای فیلم می‌شوید، بیشتر نفخ می‌کنید؛ این واقعیت را دست‌کم پژوهش‌های علمی می‌گویند. پس تا اینجا نتیجه میگیریم که نفخ به سبک زندگی و عادت‌هایمان مربوط است و با روشی سریع می توانید از شر آن خلاص شوید. برای روش کامل‌تر، به خواندن ادامه دهید!

برای نفخ نکردن پس از خوردن غذا چه می‌توان کرد؟

ببینید چه غذاها یا خوردنی‌هایی باعث نفخ یا ناراحتی‌تان می‌شوند

ناراحتی معده

نفخ ممکن است از قندها یا مواد فرآوری شده ناشی شود اما تجربه نشان داده است که حتی غذاهای سالم نیز ممکن است باعث نفخ شوند. بنابراین، مهم این است که بفهمید چه چیزی باعث نفخ یا ناراحتی معده‌تان می‌شود تا بر اساس آن بتوانید برنامه‌ریزی کنید. در این‌صورت، می‌توانید منوی غذایی‌تان را عوض کنید یا فقط مقدار کمی از برخی غذاها نوش جان کنید. اما اگر نمی‌توانید از خوردنی‌های مورد علاقه‌تان دست بکشید، نگران نباشید! تمریناتی هستند که می‌توانند به رفع نفخ کمک کنند.

به سراغ خوردنی‌ها یا نوشیدنی‌های کمکی رفع نفخ بروید

چای زنجبیل

ممکن است پروبیوتیک‌ها و آنزیم‌ها به رفع نفخ کمک کنند اما ما در انرجیم روش‌های طبیعی زیر را پیشنهاد می‌کنیم:

  • چای زنجبیل داغ برای کاهش التهاب و تسکین ناراحتی‌های گوارشی
  • چای نعناع برای کاهش گاز و نفخ معده و شکم
  • رازیانه برای کاهش تحریک روده و کمک کردن به هضم غذا

 آب کافی و جویدن خوب غذا یادتان نرود!

آب کافی

گاهی نجویدن کافی غذا می‌تواند باعث نفخ شود. این موضوع را در برنامه‌های فیتنس در خانه نیز یادآوری می‌کنند. جویدن باعث آزاد شدن آنزیم‌های گوارشی و کمک به هضم می‌شود. علاوه بر این، بسیاری افراد آب کافی نمی‌نوشند. بهتر است در اوایل و طول روز، آب کافی بنوشید تا به فرآیند هضم غذا کمک کنید.

سیستم گوارشتان را با پیاده‌روی کردن پس از غذا تحریک کنید

پیاده‌روی بعد غذا

پیاده‌روی پس از یک وعده غذایی سنگین باعث می‌شود تا غذا با سرعت بیشتری در روده و معده حرکت کند و به تحریک هضم کمک شود. آن را به یک تمرین خانوادگی سرگرم‌کننده تبدیل کنید!

از یوگا برای هضم غذا کمک بگیرید

یوگای آرام‌بخش

یکی از راه‌های جالب برای کاهش نفخ، کمی یوگای آرام‌بخش است؛ راهی عالی برای آرام شدن پس از یک وعده غذایی پرانرژی. یوگا می‌تواند به کاهش ناراحتی یا اتساع گوارشی بعد از غذا کمک کند. برای انجام این ورزش پیشنهاد ما استفاده از دوره یوگا انرجیم است. برای خرید دوره ورزش در خانه در هر رشته ای می‌توانید روی ما حساب کنید.

و سرانجام این‌که

نفخ بعد از غذا بیش از آن‌که اختلال گوارشی باشد از عادت‌های نادرستمان ناشی می‌شود؛ مثل دراز کشیدن بلافاصله پس از خوردن غذا یا خوب نجویدن آن. بنابراین، با رعایت کردن اصول صحیح میل کردن غذا و انجام دادن حرکات ورزشی توصیه شده پس از غذا، می‌توانید با نفخ مبارزه کنید.

مطلب پیشنهادی: بهترین مواد غذایی برای سلامت روده