در دنیای امروز که مملو از غذاهای حاضری و سبک زندگی پر مشغله است ، به سختی می توان از غذاهای فرآوری شده اجتناب کرد. از کالاهای بسته بندی شده گرفته تا غذاهای منجمد ، به نظر می رسد این گزینه ها همیشه در دسترس هستند.

اما اگرچه این گزینه ها ممکن است راحت ، ارزان و خوشمزه باشند ، خوردن بیش از حد آنها می تواند منجر به برخی نتایج ناخوشایند در سلامتی شود.

غذاهای فرآوری شده کدامند؟

 غذای فرآوری شده شامل غذایی است که نسبت به حالت طبیعی ، اصلاح شده باشد و می تواند شامل پخته ، کنسروی ، منجمد ، کمپوت یا غنی شده باشد. از نظر فنی ، هر غذایی که پخته یا برش خورده باشد ، به عنوان فرآوری شده در نظر گرفته می شود.

برخی از غذاهای فرآوری شده هم هستند که در واقع سالم می باشند – فکر می کنید محصولات منجمد ، کنسرو تن ماهی و ماست های شیرین نشده. این غذاها از حالت طبیعی خود گرفته شده و به نوعی فرآوری می شوند.

با این وجود ، غذاهای فرآوری شده دیگری نیز وجود دارد که بهترین انتخاب برای داشتن یک سبک زندگی سالم، نیست.

غذاهای کاملاً فرآوری شده مانند پیتزاهای منجمد ، سوپ های کنسرو شده که با نمک نگهداری می شوند و کلوچه ها از نظر سلامتی برای بدن شما چندان مفید نیستند. مواد اصلی برای نگهداری غذاهای فرآوری شده ناسالم شامل شکر ، نمک ، مواد نگهدارنده و روغن های هیدروژنه هستند.

چرا باید از غذاهای فرآوری شده خودداری کنیم

 در دنیای پرمشغله امروز ، اجتناب از غذاهای فرآوری شده تقریباً غیرممکن است ، اما باید از غذاهایی با فرآوری بالا (یا به شدت فرآوری شده) خودداری شود.

متخصصان اتفاق نظر دارند که مصرف بیش از حد این غذاها با افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی ، چاقی و بسیاری دیگر از خطرات سلامتی مرتبط است.

برعکس ، خوردن غذاهای کمتر فرآوری شده مانند لوبیا ، میوه ها و سبزیجات با کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری ها از جمله دیابت نوع 2 در ارتباط است.

5 تکنیک برای اجتناب از غذاهای فرآوری شده

 اگر عادت به خوردن غذاهای فوق فرآوری شده دارید ، انتخاب یک زندگی بدون غذای فرآوری شده می تواند چالش برانگیز باشد. اما با این نکات ، اجتناب از غذاهای فرآوری شده می تواند همزمان راحت و خوشمزه باشد.

شماره 1 برنامه غذایی را در آغوش بگیرید

غذاهای فوق فرآوری شده به عنوان یک راه حل خوب برای افراد پر مشغله که به یک وعده غذایی سریع نیاز دارند ، می باشد. با این حال ، اگر برنامه غذایی خود را با موفقیت برنامه ریزی می کنید ، می توانید از کمبود وقت برای وعده های غذایی جلوگیری کنید و هنگامی که آماده خوردن غذا هستید ، یک وعده غذایی متعادل و سالم برای شما در نظر گرفته شده است . این امر نه تنها به شما کمک می کند تا از سفارش غذای فست فودی پرهیز کنید ( چون هم خیلی گرسنه هستید و هم چیزی برای پختن ندارید) ، بلکه ممکن است در طولانی مدت در هزینه شما نیز صرفه جویی کند.

برنامه ریزی وعده های غذایی همچنین می تواند به شما کمک کند تا هفته های خود را مدیریت کنید و مطمئن شوید که غذاهای کمتر فرآوری شده را در فهرست خود دارید.

شماره 2 از غذاهای فرآوری نشده مانند میوه ها ، سبزیجات و آجیل ها که در آشپزخانه دارید ، استفاده کنید

همراه داشتن غذاهای سالم و فرآوری نشده به شما کمک می کند در زمان میان وعده انتخاب های خوبی داشته باشید. به جای گرفتن یک کیسه چیپس ، انتخاب یک گلابی تازه یا یک مشت بادام ، مواد مغذی بیشتری بدون نمک در اختیار شما قرار می دهد. همراه داشتن این مواد غذایی سالم باعث می شود که شما هرگز بدون گزینه های سالم نمانید.

شماره 3 برای تهیه یک لیست خرید مواد غذایی وقت بگذارید و با آن عمل کنید

هنگام خرید مواد غذایی ، ممکن است خرید کیسه ای از کلوچه های تازه پخته شده یا غذاهای دیگر وسوسه انگیز است. اما اگر متعهد شوید که فقط غذایی را که در لیست مواد غذایی شما است بخرید ، بدون اینکه وقتتان را تلف کنید چیزهای مغذی بیشتری خریداری می کنید. سبد مواد غذایی خود را با محصولات تازه ، آجیل ، غلات و حبوبات پر کنید تا بدن شما به روشی سالم تأمین شود.

شماره 4: همیشه هنگام حرکت تنقلات داشته باشید

هنگامی که گشنگی فشار می آورد ، وسوسه انگیز است که به یک مغازه برخورد کنید و یک شکلات یا یک کلوچه تازه بگیرید. اما اگر میان وعده های سالم در کیف یا اتومبیل خود داشته باشید ، می توانید در مقابل این وسوسه ها مقاومت کنید و از یک میان وعده سالم که مملو از مواد سالم است لذت ببرید.

برخی از گزینه های عالی که فضای کمی را اشغال می کند شامل میوه های خشک (بدون شکر اضافه) ، آجیل های بو داده و خلال هویج می باشد.

شماره 5 متخصص خواندن برچسب روی مواد غذایی شوید

هنگام اجتناب از غذاهای فوق پردازش شده ، موارد خاصی وجود دارد که می توانید در برچسب های روی مواد غذایی به جستجوی آنها بپردازید. چربی های ترانس ، روغن های هیدروژنه ، طعم دهنده های مصنوعی ، نمک و شکر از مواردی هستند که نشان دهنده مواد غذایی فرآوری شده هستند و باید تا حد امکان از مصرف آنها اجتناب شود. به طور کلی ، مواد تشکیل دهنده کمتر ، بهتر است.

جایگزین سالم برای غذاهای پردازش شده

 محدود کردن غذاهای فوق فراوری شده با کمی دانش می تواند ساده باشد. جایگزین های سالم می تواند حرکت به سمت خوردن غذاهای کمتر فرآوری شده را بسیار ساده تر کرده و منجر سلامتی شود.

برخی از جایگزین های سالم به جای مواد غذایی فرآوری شده که می توانید آنها را امتحان کنید عبارتند از:

جایگزین تزئین سالاد: به جای سس ، روغن و سرکه را به عنوان سس سالاد انتخاب کنید.

جایگزین ساندویچ: از ساندویچ تهیه شده با گوشت های تازه مانند بوقلمون خرد شده به جای گوشت های حاضری، لذت ببرید.

جاگزین میان وعده : وقتی هوس خوردن چیز شیرینی می کنید ، کشمش شیرین را به جای آب نبات میل کنید. هنگامی که اشتیاق به خوردن چیزهای تردی دارید ، به جای میان وعده هایی مانند پفک ، آجیل های بو داده را انتخاب کنید. به جای کراکرهای فرآوری شده از خلال سبزیجات استفاده کنید و با حوموس یا سس گوجه از آن لذت ببرید.

خوردن غذای سالم به معنای محرومیت نیست

 گرچه به نظر می رسد کنار گذاشتن غذاهای فرآوری شده چالش برانگیز باشد ، بسیاری از جاگزینهای سالم و خوشمزه وجود دارد که در واقع طعم خوبی دارند و این غذای های سالم به معنای محرومیت نیست. ما هنوز هم می توانیم از دسر مورد علاقه مان لذت ببریم ، اما با برخی از جاگزین های سالم. فقط بدانید که محدود کردن غذاهای فرآوری شده در طولانی مدت، ارزشش را دارد و در نهایت می تواند به حالت سالم تری از خودتان دست پیدا کنید.