فصل‌ها می‌آیند و می‌روند و متأسفانه بسیاری از افراد در مورد ورزش کردن نیز به همین صورت عمل می‌کنند. بله، برخی از افراد با تغییر فصل یک برنامه ورزشی را شروع و پس از آن پایان می‌دهند. آیا شما یکی از آنها هستید؟ بیایید با هم بررسی کنیم جهت توقف چرخه ورزش فصلی، چه کارهایی می‌توانید انجام دهید.

ورزش‌کار زمستانی

seasonal

اکثر مردم در این دسته قرار می‌گیرند. پس از وقفه طولانی در ورزش، همه از اول دی وقت کافی پیدا می کنند و تصمیم می‌گیرند که ورزش را دوباره استارت بزنند. چرا که نه؟ اواخر سال است و می‌خواهید سال خوبی را شروع کنید. به نظر می‌رسد در این زمان از سال همه چیز برای شروع یک برنامه تناسب اندام، سر جای خودش قرار دارد. اما با این حال، این انگیزه تازه تا اواسط بهمن، شاید هم زودتر، از بین می‌رود!

راه حل: مطالعات نشان داده اند که حداقل سه هفته طول می‌کشد تا رفتاری به عادت تبدیل شود. استارت دوباره، مطمئناً کار سختی است و شما تمایل به ترک آن خواهید داشت. اما همیشه به خاطر داشته باشید که چرا می‌خواستید ورزش را شروع کنید؟ کاهش وزن و لاغری، داشتن یک سبک زندگی سالم‌، بدنسازی و تناسب اندام، یوگا و کسب آرامش ذهنی و… در آن زمان هدف شما چه بوده است؟

پیشنهاد تیم انرجیم این است که یک پارتنر تمرینی پیدا کنید تا از همدیگر حمایت کنید. داشتن یک شریک مسئولیت پذیر و کسی که بتواند به شما انگیزه ادامه کار بدهد، در استارت مجدد برنامه ورزشی بسیار موثر است.

ورزش‌کار بهاری

Spring Exerciser

ورزشکاران بهاره معمولاً یک هدف دارند، کاهش وزن و فیتنس شدن در سریع ترین زمان ممکن تا تابستان که بیشتر بتوانند تی‌شرت بپوشند و به ساحل بروند! آنها معمولاً بعد از عید برنامه تمرینی خود را شروع می‌کنند و تا آخر بهار یا کمی بیشتر ادامه می دهند. اغلب این ورزشکاران، به خصوص بانوان، به دنبال راه حل سریع هستند. آنها چندین روز در هفته به باشگاه می‌روند و تقریباً خود را در دستگاه های کاردیو و تردمیل خفه می‌کنند! حتی گاهی اوقات بیش از یک جلسه در روز برای لاغری تمرین می‌کنند.

راه حل: سرعت خود را کم کنید. اگر واقعاً می‌خواهید برای تابستان وزن کم کنید، شروع تمرین از ماه فروردین زمان کافی برای انجام این کار به شما نمی‌دهد. اگر سعی کنید کارهای زیادی را در مدت زمان کوتاهی انجام دهید، ممکن است در نهایت به خود آسیب برسانید. همچنین یک برنامه تمرینی ترکیبی را دنبال کنید که هم شامل تمرینات کاردیو، مثل پیلاتس و هم تمرینات قدرتی مانند بدنسازی باشد. به برنامه ورزشی خود پایبند و صبور باشید.

 

ورزش‌کار تابستانی

summer-workout

بسیاری از مردم روال تناسب اندام بهاری خود را در طول تابستان نیز ادامه خواهند داد.

راه حل: به جای اینکه در مورد برنامه تناسب اندام خود بیش از حد وسواس به خرج دهید، به یک روال ساده و  قابل انجام پایبند باشید که بتوان آن را در طول تابستان و تا پاییز و زمستان ادامه دهید. هدف اصلی برنامه‌های تناسب اندام این است که سبک زندگی شما تغیر یابد و در کل طول سال ورزش کنید، نه فقط برای فصل تابستان که تی‌شرت بپوشید و بازوهای خود را به نمایش بگذارید! یک راه عالی برای داشتن یک روال تناسب اندام مستمر این است که در مورد میزان زمانی که می توانید هر روز به تناسب اندام اختصاص دهید، بسیار واقع‌بین باشید.  انرجیم انواع سیستم‌های تمرینی 30 دقیقه ای بسیار کاربردی را ارائه می‌دهد که توسط مربیان مشهور کشور تنظیم داده شده اند و می‌توانید آنها را هم در باشگاه یا منزل انجام دهید. به خصوص این سیستم‌های تمرینی برای بانوان که وقت کافی برای باشگاه رفتن ندارند و می‌خواهند تمرینات لاغری، حرکات بدنسازی، تمرینات پیلاتس و…  خود را در منزل انجام دهند، مفید است.

ورزش‌کار پاییزی

Autumn Exerciser

تابستان تمام شده، تعطیلات به پایان رسیده و بچه ها به مدرسه و دانشگاه بر می‌گردند. با وجود این مشغله ها و روزهای کاری پیش رو، شاید هیچ زمانی برای اختصاص دادن به برنامه تمرینی تناسب اندام خود نداشته باشید. کسانی که تابستان ورزش نکرده باشند، پس از چند ماه مرخصی و بازگشت به زندگی کاری، اوضاع دشواری دارند و در بسیاری از موارد، شروع ورزش برای آنها مانند شروع از صفر است.

راه حل: تمام طول تابستان از ورزش دوری نکنید. حتی اگر نمی‌توانید به همان روالی که قبل از شروع تابستان ورزش می‌کردید، متعهد بمانید، حداقل سه روز در هفته چه در باشگاه چه در منزل، از طریق دیدن ویدیوهای آموزشی بدنسازی و… ورزش کنید. تمرینات زیادی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید که نیازی به تجهیزات ندارند. اپلیکیشن انرجیم دارای لیست جامعی از تمرینات بدون تجهیزات است که می توانید در منزل انجام دهید. ورزش‌هایی که با وزن بدن انجام می‌شوند. پلانک، یوگا، پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، شنا و تنیس نیز برای این بازه زمانی مفید هستند. بنابراین گزینه های ورزشی بسیار زیادی برای فیت شدن در این فصل وجود دارد که نمی‌توانید آنها را در ماه های سرد انجام دهید.

نتیجه‌گیری:

فصل‌ها تغییر می‌کنند، این بدین معنا نیست که باید برنامه تناسب اندام شما هم تغییر کند. بهتر است در طول سال به راه خود ادامه دهید. ثبات در یک برنامه ورزشی همیشه بر تمرین های پراکنده اولویت دارد. اگر متوجه شدید که گرفتار یکی از این عادت‌های فصلی یا چند مورد از آنها شده‌اید، از راه‌حل‌های پیشنهادی انرجیم استفاده کنید تا در طول سال دچار مشکل نشوید.