اضطراب – همه ما این احساس ناخوشایند را زمانی تجربه کرده ایم. آن احساس فلج کننده عصبی همراه با بی قراری یا تنش. آن سفتی در قفسه سینه، یا آن افکار تندرو. برای برخی، اضطراب یک اتفاق نادر است – اگرچه ایده آل نیست، اما قابل کنترل است. اما برای دیگران، اضطراب دائماً باقی می ماند.

خبر خوب این است که علاوه بر صحبت با یک متخصص در مورد نگرانی‌های مرتبط با استرس یا اضطراب، ابزارهای زیادی وجود دارد که می‌توانیم به آنها برای کمک به مبارزه با احساسات استرس یا اضطرابی که ممکن است در زمان‌های استرس‌زا ایجاد می‌شوند تکیه کنیم – ورزش یکی از آنهاست. براساس علم، فعال ماندن ممکن است تأثیر مستقیمی بر اضطراب داشته باشد. به این موضوع دقت داشته باشید، مزایای 20 دقیقه نرمش و حرکت حتی بدون تجهیزات نیز بسیار مفید است.

در اینجا چند دلیل برای شما می آوریم که چرا حرکت بدن در مواقع پر استرس بسیار مهم است.

فواید ورزش جهت جلوگیری از استرس و اضطراب

 

شماره 1 : مزایای تقویت خلق و خو با اندورفین

از نظر علمی ثابت شده است که اندورفین به ما انرژی طبیعی می دهد و به کاهش استرس کمک می کند و ما را در ماه های شلوغ و پرکار آرام و معقول نگه می دارد.

در حالی که استرس‌های زیادی وجود دارد که نمی‌توانیم آنها را کنترل کنیم، در عوض می‌توانیم انتخابی آگاهانه داشته باشیم تا روحیه‌مان را در مسیر تولید اندورفین تقویت کنیم. با انجام این کار، ما یک اثر مثبت بر سایر عوامل مانند تولید انرژی، بهره وری از آن و ایجاد انگیزه خواهیم داشت.

اما تحقیقات نشان می دهد، زمانی که مضطرب هستید، حرکت دادن بدنتان ممکن است آخرین چیزی باشد که به ذهن تان بیاید. سعی کنید به یاد داشته باشید که آندورفین ها که باعث تقویت خلق و خو می شوند چه حس خوبی به هنگام آزاد شدن در شما به وجود می آوردند!

شما حتی نیازی به باشگاه رفتن هم ندارید – یک تمرین را با وزن بدن انتخاب، شروع به انجام دادن آن کنید سپس با آزاد شدن اندورفین متوجه حال خوب تان خواهید شد.

شماره 2 : ورزش سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند

وقتی مدام احساس استرس و اضطراب می کنید، به سیستم ایمنی بدن ضربه وارد می شود. استرس مزمن به معنای افزایش کورتیزول، افزایش کورتیزول به معنای افزایش التهاب و افزایش التهاب می تواند سیستم ایمنی بدن ما را ضعیف کند. پس چگونه این دور باطل را بشکنیم؟ ورزش! خوشبختانه، ورزش تأثیر مستقیمی بر ایمنی ما دارد و کاری است که می‌توانیم هر روز انجام دهیم تا بدن‌مان را در حالت مبارزه نگه داریم. پس بیایید برای ایجاد دفاع و تقویت سیستم ایمنی خود حرکت کنیم.

نیازی به زیاده روی هم نیست – تمرین بیش از حد می تواند اثر معکوس داشته باشد.

شماره 3 : ورزش رایگان است و می تواند در هر زمان و هر مکان انجام شود

در محل کار احساس خستگی می کنید؟ بایستید و چند دور در دفتر بچرخید (با این حال بهتر است برای یک پیاده روی کوتاه و 10 دقیقه ای در هوای آزاد و تازه به بیرون بروید). آیا به دلیل ذهن بیش فعال برای خوابیدن مشکل دارید؟ تشک یوگا خود را برای یک حرکت یوگای ساده پنج یا ده دقیقه ای پهن کنید تا بدن شما به حالت پاراسمپاتیک تبدیل شود و این افکار ساکت شوند.

مراقب زمان خود باشید، هر وقت که چند دقیقه فرصت دارید، از آن به روشی سازنده استفاده کنید. یک جایگزین عالی بجای اسکرول کردن روی تلفنتان، بلند شدن و حرکت دادن بدن و از بین بردن احساسات ناخواسته است.

شماره 4 : ورزش می تواند به شما انگیزه ای برای حرکت به جلو و هدفی برای دستیابی بدهد

وقتی مضطرب هستید، ممکن است احساس کنید همه چیز در حال چرخش و فروپاشی است. در این حال حتی یک دویدن 15 دقیقه ای یا یک تمرین20 دقیقه ای در خانه که بصورت مداوم باشد، یعنی یک برنامه روتین، می تواند احساس ثبات را به شما برگرداند. به جای اینکه در سرتان با افکاری شبیه مسابقه اسب دوانی تنها باشید، تمرین کردن می تواند به شما کمک کند تا به بدن خود بازگردید و حس آرامش را تقویت کنید.

هیچ زمانی بهتر از الان برای تعیین هدف وجود ندارد. نیازی نیست منتظر سال جدید یا رویداد مهمی باشید. الان شروع کن! به جای اینکه بزرگ و غیرقابل دسترس فکر کنید، بهتر است با تعیین اهداف کوچک و دست یافتنی شروع کنید. به احتمال زیاد به اهداف قابل دسترس تان پایبند می‌شوید و به این فکر می‌کنید که چه حس خوبی خواهد داشت که آنها را در حین حرکت بررسی کنید. هرگز نتوانسته اید یک تمرین کامل انجام دهید؟ آیا می خواهید یک تمرین کامل را بدون تغییر انجام دهید؟ تلاش برای به دست آوردن عضله چطور؟ اکنون زمان بسیار خوبی برای هدایت این انرژی مضطرب به یک چیز سازنده است.

داشتن هدفی که هر روز برای رسیدن به آن باید تلاش کنید و همچنین قادر به دیدن پیشرفت با نزدیک‌تر شدن به آن هستید، می‌تواند فوق‌العاده ارزشمند باشد.

 

افکار مضطرب را از بدن خود خارج کنید

بسیاری از مردم خیلی زود متوجه می شوند که افکار مضطرب و منفی بافی آنها در طول تمرین از بین می رود و خلق و خوی آنها شروع به بهبود می کند. اما اگر در تلاش برای شروع هستید، به یاد داشته باشید: تغییرات کوچک نتایج بزرگ (و پایدار) را به همراه دارد. هنگامی که مضطرب می شوید، با یک پیاده روی کوتاه شروع کنید. وقتی احساس کردید که قابل کنترل است، به پیاده روی پایان دهید! و اگر هنوز احساس گیری و اضطراب می‌کنید، به این راهنما بازگردید و تمام مزایای حرکت را به خاطر بیاورید.