یک لحظه صبر کنید! مگر استرس و انرژی کم به هم ارتباط دارند؟ بله اگر انرژی کم دارید، به احتمال زیاد استرس زیاد می‌تواند یکی از عوامل آن باشد. اما خبرهای خوب هم داریم. تحقیقات دانشگاه استنفورد نتیجه شگفت‌انگیزی را پیدا کرد: اگر بتوانید استرس را به عنوان یک قسمت مفید از زندگی به جای قسمتی مضر مشاهده کنید، این امر به سلامتی، بهزیستی عاطفی و بهره‌وری در کار (حتی در زمان فشار های زیاد روانی) کمک می‌کند. بنابراین، گرچه یادگیری کاهش استرس بسیار مهم است، اما وقتی استرس به شما وارد می شود، نحوه نگاه شما به آن تفاوت زیادی ایجاد می‌کند.

در ادامه بیشتر در مورد استرس و انرژی کم، نشانه‌های استرس بیش از حد و 15 ترفند ساده برای زمانی که استرس باعث تخلیه انرژی شما می شود، صحبت خواهیم کرد.

استرس چگونه باعث کاهش انرژی می شود

همه ما این نوع استرس را تجربه کرده‌ایم، جایی که نگرانی و گیج شدن، بدن و ذهن ما را کاملاً تسخیر می‌کند. این احساس پر تنشی است. این نوع احساسات مستقیماً به بزرگترین منبع بقاء ما (یعنی واکنش به استرس) ارتباط دارند. استرس برای محافظت از شما در موقعیت‌های خطرناک مانند فرار از مقابل اتومبیل در حال حرکت طراحی شده است.

با این حال، مغز ما نمی‌تواند تفاوت بین خطر واقعی جسمی و فشار کار را تشخیص دهد. این برای بسیاری از ما صدق میکند، واکنش به استرس همیشه برای ما محرز است. و متأسفانه، این برای بدن بسیار مضر است، زیرا اثرات طولانی مدت هورمون‌های استرس، مانند کورتیزول، به سیستم عصبی ما آسیب می‌رساند. همچنین برخی مطالعات نشان می‌دهد که استرس طولانی مدت باعث کاهش اثر سیستم ایمنی بدن می‌شود. بنابراین منطقی است که استرس بدن را ضعیف کرده و باعث کاهش انرژی می‌شود.

4 نشانه استرس زیاد

شماره 1: افزایش زود رنجی

ناگهان از همسرتان عصبانی می‌شوید چون اشتباه کوچکی انجام داده است؟ یا به خاطر قطع کردن اتفاقی مسیرتان بر سر راننده مقابل خود فریاد می‌زنید؟ اینها همه علائمی است که نشان می‌دهد شما استرس زیادی دارید.

شماره 2: خستگی ناگهانی

شما اول صبح پشت میز خود نشسته‌اید و در حال دورکاری هستید و ناگهان متوجه می‌شوید که خوابتان می‌آید. چشمان شما متمرکز نیست و ادامه کار سخت است. این می‌تواند ناشی از استرس طولانی مدت باشد. وقت استراحت رسیده!

شماره 3: مشکلات گوارشی

در واقع عملکردهای بدن ما یکی از بزرگترین نشانه‌ها در مورد سلامتی ما است. شرایط پوستی مانند اگزما نشانه‌های واضحی هستند که بدن شما توان خود را برای قسمت خاصی گذاشته است. استرس گوارشی‌، مانند نفخ‌، گرفتگی و اسهال‌، همه پرچم‌های قرمز است که زمان آن رسیده است که به خودتان آسان بگیرید.

شماره 4: تنش اضافی بدن

باز هم‌، بدن برای اطلاع دادن از فشار بیش از حد‌، بسیار عالی است. فقط باید آنقدر آگاه باشیم که متوجه شویم! اگر فهمیدید که عضلات شما بیش از حد معمول سفت یا خسته شده است‌، یا اینکه درد اضافی را احساس می‌کنید‌، ممکن است استرس زیادی داشته باشید.

15 اقدام برای وقتی که استرس باعث کاهش انرژی شما می شود

به یاد داشته باشید که طبق تحقیقات دانشگاه استنفورد، نحوه نگاه ما به استرس در زندگی، تفاوت زیادی در نحوه کنترل آن ایجاد می‌کند. شما می توانید سطح استرس خود را پایین آورده و انرژی خود را افزایش دهید تا هر روز احساس بی‌نظیری داشته باشید. با استفاده از این نکات درباره استرس و انرژی کم شروع کنید.

شماره 1: یک فنجان چای سبز بنوشید

 تحقیقات نشان می‌دهد که چای سبز نه تنها سطح آنتی‌اکسیدان را افزایش می‌دهد و استرس را کاهش می‌دهد، بلکه میزان کافئین طبیعی (نسبتاً کم) آن می‌تواند انرژی شما را برگرداند.

شماره 2: تنفس شکمی را امتحان کنید

 در هنگام دم‌، نفس عمیقی بکشید انگار شکم خود را با هوا پر می‌کنید. شکم شما باید به طور طبیعی به جلو رفته و منبسط شود‌ و سپس در بازدم‌، به آرامی نفس را بیرون دهید و اجازه دهید معده شما دوباره به عقب برگشته و آرام شود. این یک روش شگفت‌انگیز برای بالا بردن سطح انرژی و بازگشت انرژی به بدن است. هر وقت احساس استرس شدید کردید، این کار را انجام دهید!

شماره 3: از رایحه درمانی مرکبات استفاده کنید

 مطالعات نشان می دهد بوی مرکبات‌، مانند لیمو و آهک‌، به طور طبیعی می‌توانند روحیه و انرژی شما را افزایش دهند. بنابراین یک پخش کننده روغن گیاهی بگیرید و از آن استفاده کنید.

شماره 4: تصدیق خود را تکرار کنید

 تصدیق‌ها برای جذب احساسات خوب‌، تقویت کننده انرژی مانند امید‌، شادی و قدردانی بسیار مناسب هستند.

شماره 5: چرت کوتاه

 منطقی است وقتی احساس کمبود انرژی می‌کنید‌، استراحت کنید. اما مشکل کجاست؟ کمبود وقت! اما برای بهبود انرژی لازم نیست هر روز 2 ساعت بخوابید. حتی یک چرت کوتاه  20 دقیقه‌ای هم می‌تواند همان تاثیر را داشته باشد.

شماره 6: پیاده‌روی آهسته کنید

تحرک بهترین راه برای خارج کردن استرس از بدن است. اگر احساس تنش شدید می‌کنید‌، رفتن به یک پیاده‌روی آرام و آهسته را مد نظر داشته باشید.

شماره 7: مصرف پروتئین و کربوهیدرات‌های مقوی را افزایش دهید

 پروتئین و کربوهیدرات‌های پیچیده (سیب زمینی‌، کینوا‌، غلات کامل‌، حبوبات) برای افزایش انرژی و کاهش استرس نامتعادل قند‌خون معجزه می کنند.

هنگامی که احساس گرسنگی در اواسط صبح کردید و به تقویت انرژی نیاز داشتید ، یک میان وعده غنی از پروتئین مانند یک تخم مرغ آب پز با یک تکه میوه و یک مشت بادام‌، یک شیک پروتئین یا یک فنجان ماست یونانی بدون قند با توت را مد نظر داشته باشید.

شماره 8: برای سرگرمی مورد علاقه‌تان وقتی تعیین کنید

به دنبال کاری باشید که بتواند در زندگی شما تحولی ایجاد کند. به موقع برنامه‌ریزی کنید تا سرگرمی مورد علاقه خود را انجام دهید و به افزایش روحیه خود کمک کنید.

شماره 9: ابتدا کارهای با اولویت بالا را انجام دهید

 وقتی استرس دارید‌، غالباً احساس می‌کنید هزاران کار ناتمام دارید، در حالی که فرصتی هم برای انجام همه آن‌ها ندارید. معمولاً در آن روز تنها چند کار با اولویت بالا برای انجام وجود دارد. هر کار دیگری می‌تواند صبر کند! ابتدا بر روی مهمترین موارد تمرکز کنید و سپس بقیه روز را کمی آرام‌تر سپری کنید.

شماره 10: یک لیوان آب لیمو بنوشید

 رایحه‌درمانی مرکبات! یک لیوان آب لیمو را حتما امتحان کنید! فقط مقداری آب‌لیموی تازه و آب هم‌دمای اتاق را با‌هم مخلوط کنید. اگر از آب معمولی با لیمو لذت نمی‌برید می‌توانید مقداری آبلیموی تازه فشرده شده را به آب گازدار مخلوط کنید.

شماره 11: چیزی برای خندیدن پیدا کنید

 خنده ابزاری قدرتمند برای مدیریت استرس و انرژی کم است. خنده باعث ترشح اندورفین‌های خوب می‌شود که به کاهش هورمون‌های استرس کمک می‌کند و آنتی‌بادی‌های ضد عفونت (سلول های T) را که از سیستم ایمنی بدن شما پشتیبانی می کنند‌، افزایش می‌دهد.

به نظر می‌رسد خنده بهترین دارو است‌، بنابراین امروز چیزی برای خندیدن پیدا کنید! کمدین یا فیلم خنده‌دار مورد علاقه خود را تماشا کنید‌، با دوست شوخ طبع خود گپ بزنید یا حتی یک خاطره خنده‌دار را در ذهنتان مرور کنید.

شماره 12:  یکی از عزیزان خود را در آغوش بگیرید

 نوازش شگفت‌انگیز است‌. ما موجوداتی اجتماعی هستیم و مطالعات نشان می‌دهد که آغوش‌/‌نوازش باعث کاهش استرس و افزایش آرامش می‌شود. دقیقاً همان چیزی که به آن نیاز داریم!

شماره 13: به خودتان حال دهید

 ما در دنیایی از “بایدها”ی زیاد زندگی می‌کنیم. باید به دانشگاه برویم‌، باید شغل پیدا کنیم، باید غذای سالم بخوریم، باید آب بیشتری بنوشیم و… . با گذشت زمان، این امر منجر به فشار زیادی به ما می‌شود تا آن را به درستی و بی‌نقص انجام دهیم که البته این مسئله باعث استرس می‌شود. بنابراین در عوض‌، هر‌وقت می‌توانید استراحت بداهه‌ای را انجام دهید! تمام “بایدها” را رها کنید و فقط آنچه را که دوست دارید را انجام دهید. غذای مورد علاقه‌اتان را میل کنید، یک برنامه تلویزیونی تماشا کنید و… .

شماره 14: سه چیزی که واقعاً قدردان آن هستید را از درون احساس کنید

بین نوشتن چیزهایی که باید قدردان آنها بود و اینکه واقعاً احساس قدردانی کنید‌، تفاوت زیادی وجود دارد. بهترین اثرات تقویت انرژی‌ را از درون باید احساس کنید؛ به افرادی در زندگی خود فکر کنید که شما را خوشحال می‌کنند، تجربه‌ها و خاطراتی که شما بسیار قدردان آن هستید، ناگهان استرس به طرز چشمگیری کاهش می یابد.

شماره 15: پنجره های ماشین را پایین دهید و رانندگی کنید

بسته به محل زندگی و آب و هوا‌، شاید این امکان برای شما وجود نداشته باشد. اما اگر شرایط مهیاست‌، حتما این کار را انجام دهید! رانندگی با پنجره‌های پایین هنگام گوش دادن به موسیقی مورد علاقه می‌تواند افزایش انرژی باورنکردنی به همراه داشته باشد. به خودتان اجازه لذت بردن از آن را بدهید!

به یاد داشته باشید شما انسان هستید‌، نه یک ربات…

همانطور که همه سعی می‌کنیم خودمان را تحت فشار قرار دهیم‌، باید واقعیت را به خاطر بسپاریم: استرس و انرژی کم به هم مرتبط هستند. بدن ما فقط زمانی می‌تواند از حداکثر توان خود استفاده کند و بهترین عملکرد خود را داشته باشد که موارد ضروری مانند غذای غنی از مواد مغذی‌، آب و خواب آن تامین شود. پس خود را برای موفقیت آماده کنید!

با بدن خود با عشق و محبت رفتار کنید. استرس خود را مدیریت کنید‌، و انرژی شما به طور طبیعی افزایش می‌یابد. وقت آن است که هر روز احساس شگفت انگیزی داشته باشید!