وقت آن است که ترازوی خود را در سطل زباله بیندازید! این ابزار اندازه‌گیری، پیشرفت چیزی جز احساس استرس، گناه، شرم و اضطراب را برای شما به ارمغان نمی‌آورد. اگرچه این بدان معنا نیست که شما از اهداف خود دست بکشید. شما هنوز هم می‌توانید روی کاهش وزن و تغییر بدن خود تمرکز کنید، اما ترازو همیشه بهترین گزینه نیست؛ به خصوص اگر باعث استرس شما شود!

علاوه بر این، یک ترازو همیشه بهترین ابزار سنجش پیشرفت شما نیست. زیرا زمانی که ورزش می‌کنید، ترکیب بدن خود را تغییر می‌دهید (از دست دادن چربی و افزایش توده عضلانی)، که با این کار در واقع به خودی خود وزن کم نمی‌کنید. زیرا بافت ماهیچه ای متراکم و فشرده است و یک پوند عضله فضای کمتری نسبت به یک پوند چربی اشغال می‌کند؛ بنابراین در حالی که شما از نظر ظاهری لاغر می‌شوید، اعداد روی ترازو تکان نمی‌خورند.

تیم انرجیم راهی برای شما در نظر دارد که می‌توانید بدون نیاز به اعشار و اعداد، پیشرفت خود را بسنجید و این روش این است: از خود عکس بگیرید. در حالی که در ابتدا عجیب به نظر می‌رسد قول می‌دهیم که ارزشش را داشته باشد.

چرا استفاده از عکس یک ابزار شگفت انگیز برای ارزیابی پیشرفت محسوب می‌شود؟

Photo progress

شماره 1 شما را در مسیر نگه می دارد

اندازه گیری پیشرفت با عکس‌ها روشی عالی برای افرادی است که پدیده‌ها را به صورت بصری بیشتر درک می‌کنند. همچنین این روش، به شما یک معیار می دهد. زیرا وقتی می‌دانید که قرار است هر جمعه یا آخرین روز ماه عکس پیشرفت خود را بگیرید، ممکن است بیشتر تمایل داشته باشید که به برنامه تناسب اندام خود پایبند باشید؛ زیرا می‌دانید که از این طریق بررسی می‌شوید.

شماره 2 روی فیزیک بدن خود تمرکز خواهید کرد نه اعداد مرتبط با آن

اعداد روی ترازو، عدد شلوار جین شما و…  مانند یک برچسب مضحک به نظر می‌رسند. چیزی که اهمیت دارد این است که شما در مورد بدن خود چه احساسی دارید. شما با یک عدد تعریف نمی‌شوید! علاوه بر این، وزن شما می‌تواند به وسیله فاکتورهای دیگری نیز تغییر کند؛ مانند هورمون‌ها، احتباس آب، آنچه شب قبل خورده اید و حتی نحوه خوابیدن. پس به جای اینکه هر روز صبح خودتان را وزن کنید، فقط هر چند وقت یکبار با یک عکس تغییر شکل خود را بررسی کنید.

شماره 3 به شما انگیزه می دهد

اگر به یک پلاتو (Plateau) برخورد کردید یا احساس کردید که پیشرفتی ندارید، بررسی تصویری میزان پیشرفت شما ممکن است کاتالیزوری باشد که برای بازگشت به بازی به آن نیاز دارید.

خلاصه بحث: یک ابزار ساده ارزیابی پیشرفت که نتایج بازی را به کل تغییر می‌دهد.

حتما به عکس‌های پیشرفت خود نگاه کنید و همیشه عکس جدید بگیرید. با این روش، از دیدن اینکه تغییرات تدریجی اما قابل توجهی در بدن خود ایجاد کرده اید، حتما متعجب خواهید شد. عکس گرفتن، روشی بسیار بهتر برای ارزیابی نتایج خود نسبت به پا گذاشتن روی ترازو است.