روزهای بد بخشی از یک زندگی خوب هستند، اما این بدان معنا نیست که شما در این رابطه اقدامی نکنید و بیکار بنشینید! سخت ترین قسمت احساس ناراحتی این است که خود را به حالت اول برگردانید. نکات ذکر شده در این مقاله تقویت خلق و خو را برای شما بسیار آسان می‌کند؛ پس بیایید با هم به آنها نگاهی بیندازیم.

زندگی شادی و ناراحتی مطلق نیست و شما می‌توانید از این 5 نکته برای افزایش شادی استفاده کنید

Rejuvenate Muscle Health

شماره 1: قدردانی را تمرین کنید

اکثر مردم به اندازه کافی مورد قدردانی قرار نمی‌گیرند. از شریک زندگی، خواهر و برادر، والدین گرفته تا مامور پست و گارسون رستوران مورد علاقه شما، ما آنقدر درگیر زندگی خود شده‌ایم که فراموش می‌کنیم از دیگران قدردانی کنیم. قدردانی چه ربطی به شادی دارد؟ کافیست به پنج نفر فکر کنید که اخیراً کاری برای شما انجام داده‌اند، حالا تصور کنید که به سراغ یکی از آنها رفته‌اید و از آنها برای کاری که انجام داده‌اند، مهم نیست چقدر بزرگ یا کوچک، قدردانی کرده‌اید. بیشتر آنها با احساسات مثبت، مانند لبخند، شادی، یا احساس گرما صمیمیت به قدردانی شما پاسخ می‌دهند.

در این رابطه، ضرب المثلی وجود دارد که: “با غذا دادن به دیگران سیر می‌شوید”. این ضرب المثل برای قدردانی نیز صادق است. هرچه بیشتر احساسات خرج کنید، شما و همه اطرافیانتان احساس بهتری خواهید کرد. پس به سراغ دیگران بروید و چه با یک یادداشت ساده، یک تماس تلفنی صمیمانه یا یک قرار قهوه، از زحمات آنها قدردانی کنید.

 

شماره 2: چیز جدیدی را امتحان کنید

سایکالوجی تودی (Psychology Today) می‌گوید: تمایل ما به عادت کردن باعث می‌شود وقتی که بارها و بارها یک کاری را انجام می‌دهید، حتی اگر آن کار خیلی مثبت و مفید باشد، با گذشت زمان تاثیر آن در شاد کردن شما کمتر شود. بنابراین مهم است که برخی از فعالیت‌های تازه را با عادات قدیمی مانند بدنسازی، ورزش، یوگا و… ترکیب کنید، این کار خودانگیختگی بیشتری به برنامه شما می‌دهد و شما را شادتر نگه می‌دارد. چند مورد از کارهای جدید و موثری که می‌توانید امتحان کنید، عبارت اند از:

  • یک وعده غذایی جدید
  • یک کلاس ورزشی جدید مانند پیلاتس، یوگا و…
  • یک زبان جدید
  • سفر به مناطق گردشگری جدید
  • خرید یا امانت گرفتن چند کتاب جدید
  • رفت و آمد با یک همسایه یا دوست جدید و…

 

شماره 3: آنچه درون‌تان است را بیرون بریزید

همه ما مانند یک کودک، دارای رفتارهای خود مخرب هستیم. اما می‌توانیم این رفتارهای خود مخرب را به رفتارهای سالم ارتقا دهیم که ما را شاد می‌کنند. بنابراین، هر زمان که احساس ناراحتی می‌کنید، می‌توانید با برقراری ارتباط با کودک درونتان، کودکانه رفتار کنید و شادی خود را افزایش دهید. در اینجا چند ایده وجود دارد:

  • انبوهی از برگ‌ها را با چنگک جمع کنید و در آنها بپرید.
  • به دوستان خود زنگ بزنید.
  • خود را به یک غریبه معرفی کنید.
  • روی پوسترها سبیل بکشید و…

 

شماره 4: مراقبت از خود را به یک عادت تبدیل کنید

برای جلوگیری از گیر افتادن در چرخه‌های منفی مانند تحریک پذیری، رنجش، استرس و… باید برنامه روزانه خود را با عادات مراقبت از خود پر کنید. تبدیل کردن رفتارهای مراقبت از خود به عادت، یک استراتژی عالی برای سلامتی و شادی در دراز مدت است؛ اما اگر هنوز به این کارها عادت نکرده اید، نگران نباشید چون این کار زمان می‌برد. کافی است برای شروع، روزانه فقط 30 دقیقه برای خلق این عادت‌ها وقت بگذارید. اگر نمی‌دانید که باید برنامه مراقبت از خود را چطور شروع کنید، مطالعه کتاب‌های دارای موضوع خود مراقبتی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. همچنین می‌توانید اپلیکیشن انرجیم را امتحان کنید و با انجام روزانه و منظم برنامه تناسب اندام خود در منزل، این رفتار مثبت را راحت‌تر به عادت تبدیل نمایید.

شماره 5: هیچ کاری نکنید!

این یک معمای بزرگ است که شما هرگز از جایی که در زندگی هستید، راضی نیستید. همیشه اهداف بزرگتر و بهتری برای تلاش کردن وجود دارد. اگرچه دستیابی به چنین اهدافی بد نیست، اما ما در این راه با ناامیدی مواجه می‌شویم. ما فکر می‌کنیم وقتی آن خانه بزرگ، ماشین شیک یا کیف لوکس را داشته باشیم، آنوقت احساس خوشبختی خواهیم کرد؛ اما این موارد هرگز ما را ارضا نمی‌کنند. پس چرا جایی که الان هستید را در آغوش نگیرید؟ شما باید یاد بگیرید که موقعیت خود را بپذیرید تا ببینید که چقدر شادی به راحتی به درون شما سرازیر می‌شود.

خلاصه بحث: از فکر زیاد خلاص شوید و به این نکات تقویت خلق و خو بپردازید

گاهی اوقات ما آنقدر روی تلاش برای شاد بودن تمرکز می‌کنیم که در نهایت احساس بدبختی می‌کنیم؛ پس سعی کنید زیاد فکر نکنید. هنگامی که احساس خوبی ندارید، از این نکات استفاده کنید. اما اگر هیچ‌کدام کار نکرد، نگران نباشید، این فقط یک روز است که سپری خواهد شد!