وقتی نوبت به برنامه تناسب اندام می رسد، درد عضلانی واقعا می تواند استایل شما را دچار دردسر کند. خوشبختانه، هیچ کمبودی در تکنیک‌های بازیابی عضلانی در خانه برای تسکین درد وجود ندارد. از نوشیدن آب گیلاس گرفته تا خوردن هندوانه و یا دستگاه های ماساژ دستی، تغذیه بعد از تمرین و سرما درمانی، متخصصان دائما در تلاش هستند تا بهترین راه حل را برای دردهای عضلانی بیابند. همانطور که جستجو در این زمینه ادامه دارد، یک راه حل وجود دارد که آزمون زمان را پشت سر گذاشته، حتی بدون اثبات علمی، و آن حمام با نمک اپسوم است.

نمک اپسوم چیست؟

با توجه به نام آن، نمک اپسوم همان نمکی نیست که در آشپزخانه خود استفاده می کنید. در واقع، اپسوم به هیچ وجه نمک نیست. نمک اپسوم نام خود را از ساختار شیمیایی آن گرفته است – این یک ترکیب شیمیایی است که از منیزیم، گوگرد و اکسیژن تشکیل شده است. این کریستال های کوچک در آب حل می شوند و برای درمان همه چیز از جمله بی خوابی، درد آرتروز، فیبرومیالژیا، یبوست و بله، درد عضلانی استفاده می شوند.

نمک اپسوم چگونه کار می کند؟

بسیاری از ما به دلیل رژیم های غذایی مدرن دچار کمبود منیزیم هستیم. طبق تحقیقات، بیش از نیمی از آمریکایی ها فاقد مقادیر کافی از این ماده معدنی ضروری هستند. به علاوه، فیتات ها و اگزالات های روزانه می توانند جذب منیزیم را مهار کنند. دریافت منیزیم کافی برای خواب با کیفیت، کاهش سطح استرس، سیستم گوارشی سالم، کاهش التهاب، تنظیم هورمون‌ها و کاهش درد و گرفتگی عضلات ضروری است. بنابراین، چگونه نمک اپسوم در این معادله قرار می گیرد؟ تئوری ها می گویند که وقتی اپسوم در آب حل می شود، منیزیم موجود در نمک اپسوم می تواند از طریق پوست شما جذب شود.

با این حال، علم این نظریه را ثابت نکرده است. پس چرا ورزشکاران حرفه ای، اسپا های سلامتی، افراد مشهور و علاقه مندان به سلامت، حمام نمک اپسوم را برای تسکین درد عضلانی توصیه می کنند؟ شاید به این دلیل است که صرف نظر از اثربخشی، یک حمام گرم شما را در حالت آرامش قرار می دهد که به عضلات شما کمک می کند تا تنش را از بین ببرند. یا احتمالاً به این دلیل است که این یک راه کم هزینه برای نوازش و به آرامش رساندن بدن خود است که همیشه باعث می شود احساس بهتری داشته باشید. این یک علامت سوال بزرگ است که حتی علم نیز به نظر نمی‌خواهد جواب آن را پیدا کند. ما در سال 2021 هستیم ولی هنوز هیچ تحقیقی جامعه ای در مورد اثربخشی حمام نمک اپسوم انجام نشده است.

اما اگر به شما این کمک را می کند تا از دست ناراحتی ها رهایی و به آرامش دست پیدا کنید، چرا یکبار آن را امتحان نمی کنید؟

نحوه گرفتن حمام نمک اپسوم

 

صرف نظر از اثبات علمی، حمام نمک اپسوم می تواند بسیار آرامش بخش و جوان کننده باشد. از آنجایی که پوست بزرگترین عضو بدن است و بسیار متخلخل، هر آنچه را که روی آن قرار دهید جذب می کند. بنابراین، منطقی است که خیساندن در حمام نمک اپسوم می تواند یکی از موثرترین راه ها برای دریافت منیزیم بیشتر باشد! به علاوه، آب گرم باعث گشاد شدن پوست می شود که ممکن است باعث افزایش جذب نیز شود.

بعد از اینکه وان حمام خود را با آب گرم پر کردید، حدود دو فنجان نمک اپسوم به آن اضافه کنید – باید بلافاصله شروع به حل کردن آن کنید. اگر مخلوط گلوله شد، آب بیشتری بریزید یا از دست یا پای خود برای کمک به حل شدن آن استفاده کنید. سپس زمان خیس خوردن است! حداقل 15 دقیقه زمان حمام را در نظر بگیرید. می توانید موسیقی پخش کنید، مدیتیشن کنید، کتاب بخوانید یا به آن گوش دهید و یا شمع روشن کنید تا به آرامش بیشتر آن کمک کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام قسمت های دردناک بدن خود را در آب فرو کنید.

فواید نمک اپسوم بدون حمام در منزل

آیا برای حمام کامل نمک اپسوم وقت ندارید؟ بیاید این درمان های جایگزین را امتحان کنید!

برای یک درمان زمان‌دار (که همچنان آرامش‌بخش و درمانی است)، همیشه می‌توانید کف پا را با ½ تا 1 فنجان نمک اپسوم خیس کنید!

یا اگر می‌خواهید تجربه خودمراقبتی را ارتقا دهید، یک جلسه شناور درمانی را در یک آبگرم سلامتی (اسپا) نزدیک محل زندگی تان امتحان کنید! بسیاری از اسپاهای پزشکی و سلامتی، شناور درمانی یا مخازن خلاء حسی را ارائه می دهند که اساساً وان‌های بزرگ پر از نمک اپسوم و آب گرم‌شده هستند. این مراکز به ‌منظور ارائه یک محیط درمانی برای کاهش استرس، تسکین درد عضلانی و کمک به شما برای وارد شدن به یک حالت آرامش عمیق طراحی شده‌اند.

 

آیا در حمام اپسوم عوارض جانبی یا جای نگرانی وجود دارد؟

حمام نمک اپسوم عوارض جانبی کمی دارد یا حتی در برخی موارد اصلاً ندارد. اما، اگر مستعد خشکی پوست هستید، ممکن است بخواهید بعد از حمام نمک اپسوم مقداری لوسیون روی پوستتان بمالید – کریستال های اپسوم می توانند اثر خشکی روی پوست شما داشته باشند.

همیشه کاری را انجام دهید که برای شما بهترین است

اگر متوجه شده اید که حمام نمک اپسوم راهی لذت بخش برای کاهش تنش عضلانی است، چرا دست از آن بکشید؟ تمام مراقبت های از خود را به خودتان جذب کنید! با این کار شما زمان با کیفیتی را برای خود در نظر گرفته اید و یک تکنیک کاهش استرس دیگری را به جعبه ابزارهای مراقبت از خود اضافه می کنید.