ورزش کردن مزایای زیادی دارد: روحیه شادتر ، حوصله هر کاری را داشتن (به شما کمک می کند تا با لیست طولانی ای که باید انجام دهید ، برسید) ، خواب بهتر و رسیدن به تناسب اندام. اما یک فایده بزرگ دیگر نیز دارد: آن هم سلامت قلب است.

بر اساس تحقیقات ، ورزش باعث کاهش فشار خون ، حساسیت بهتر به انسولین و سطح کلسترول و تری گلیسیرید سالم می شود . همه مواردی که با افزایش سن خطر مشکلات قلبی را کاهش می دهند.

البته برخی از انواع ورزش تاثیر بیشتری برای پیشگیری از بیماری های قلبی نسبت به بقیه ورزش ها دارد. ممکن است از شنیدن پاسخ متعجب شوید.

بنابراین ، بهترین ورزش برای سلامت قلب چیست؟

 فکر نکنید که باید بیش از بقیه بدوید یا روی دوچرخه رکاب بزنید تا بدن شما شکل بگیرد و ورزیده شود. در واقع ، سطح فعالیت های عمومی شما در طول روز ممکن است مهمتر از آنچه شما انجام می دهید، باشد.

به همین دلیل است که بر اساس یک مطالعه جدید که در ژانویه 2021 در مجله PLOS Medicine منتشر شد ، اعلام گردید که افرادی که از نظر جسمی سبک زندگی فعال تری دارند ، سالم ترین قلب ها را دارند.

در این مطالعه ، محققان گزارش شتاب سنج (وسیله ای که حرکت روزانه را اندازه گیری می کند) طی بیش از هفت روز برای بیش از 90،000 نفر که بیماری قلبی عروقی ندارند ، بررسی کردند. نتیجه گیری آنها: چه انجام یک فعالیت شدید (مانند دویدن) ، فعالیت متوسط ​​(مانند پیاده روی) ، یا فقط کل زمان صرف شده روی پاها و حرکت کردن ،هر چه  فعالیت کلی بیشتر در طول روز ، با قلبی قویتر همراه است. به عنوان مثال ، در مقایسه با افراد کم فعال ، کسانی که بیشترین فعالیت را داشتند (بیشترین تعداد دقیقه فعالیت را در روز ثبت کردند) 53 درصد خطر بیماری قلبی کمتری داشتند.

علاوه بر این افراد کم تحرک و تنبل ، تمایل بیشتری به سیگار کشیدن ، شاخص توده بدنی (BMI) بالاتر و شاخص آشفتگی و التهاب بیشتری دارند. (التهاب برای سلامتی قلب و عروق مضر است).

چه بهتر: هیچ محدودیتی درباره میزان ورزش برای سلامت قلب وجود ندارد. حرکت بیشتر برای بدن شما مفید است و افرادی که بسیار فعال بودند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی از جمله سکته در آنها  افزایش نمی یابد. (در مقایسه با زمانی که خود را به میزان ورزش توصیه شده، محدود می کنند.)

به طور متوسط ​​، افراد حاضر در مطالعه 743 دقیقه فعالیت متوسط ​​در هفته انجام می دهند. اگر فکر می کنید که این میزان عجیب است ، بدانید که این بدان معنا نیست که آنها حدود دو ساعت در روز در باشگاه بوده اند. به طور سنتی (شاید حتی به اشتباه ) محققان و دیگر متخصصان فقط ورزش هایی را که حداقل در 10 دقیقه فعالیت صورت می گیرد را محاسبه می کنند. اما این یک روش دقیق برای دانستن میزان فعالیت روزمره فرد نیست.

در این مطالعه ، دستگاه ها افرادی را که حدود 100 دقیقه در روز در حال حرکت بودند ، شناسایی می کردند. روش اندازه گیری: وقتی صحبت از سلامتی قلب می شود ،هر قدم که برمی دارید مهم است و حساب می شود. حتی تحقیقات گذشته نشان می دهد که 5 دقیقه حرکت آهسته خطر مرگ و میر ناشی از هر علتی را کاهش می دهد و از بیماری قلبی جلوگیری می کند.

اینجاست که “هر حرکتی مهم و مفید است” یک خبر خوب برای قلب شماست.

 گاهی اوقات ، هنگامی که متخصصان دقیقاً به شما می گویند چه کاری باید انجام دهید ، احساس راحتی می کند ، به عنوان مثال ، باید هفته ای سه بار برای دویدن بروید ، این هفته دو جلسه تمرین شدید انجام دهید ، یا یک تمرین یوگای صبحاهی انجام دهید. اما این جا ،جایی است که اشتباه می شود. ممکن است شما محدودیت های جسمی و حرکتی داشته باشید. یا شاید شما فقط تمرینی را که در حال حاضر مرسوم و رایج است را دوست ندارید. شاید برای شما رفتن به باشاه سخت باشد ، اما ترجیح دهید که دوچرخه سواری یا پیاده روی را در خانه بگذرانید.

اگر تمرینی را دوست ندارید ، به آن پایبند نخواهید بود. ممکن است برای یک هفته یا یک ماه خوب باشد ، اما سرانجام ، بی میل شما را فرا می گیرد و به طور کلی ورزش وتمرین را کنار می گذارید.

بهترین تمرین برای شما ( و قلب شما ) فعالیتی است که بیشتر از همه دوست دارید ، حرکتی است که باعث می شود شما احساس خوبی داشته باشید و شما را پرورش دهد و حرکتی است که می توانید شما را به انجام آن سوق دهد. اگر هنوز فعالیت و ورزش مورد علاقه تان را نمی شناسید ، زمان خوبی است که انواع مختلفی از تمرینات را امتحان کنید تا در مورد آنچه واقعاً شما را کمک می کند بیاموزید.

حتما لازم نیست در تمرین نفس نفس بزنید و عرق کنید. یک بررسی سیستماتیک و فراتحلیل بیش از 30 آزمایش تصادفی کنترل شده در مجله اروپایی پیشگیری قلب و عروق نتیجه گرفت که تمرین یوگا با بهبود توده بدنی ، فشار خون ، کلسترول و ضربان قلب ارتباط دارد.

همواره به یاد داشته باشید که هر قدم حساب می شود و مهم است – نه فقط فعالیت های انجام شده در برنامه ریزی ورزشی. بلکه ثابت شده است که دوچرخه سواری برای رفتن به محل کار هم از بیماری قلبی جلوگیری می کند. این واقعیت که شما تصمیم گرفته اید برای خرید پیاده روی کنید یا برای انجام کار خود فرقی نمی کند. هر فعالیتی که برای سلامتی قلب شما مفید باشد ، مهم است. از پله های خانه بالا می روید تا از لباس شویی استفاده کنید؟ یا بازی قایم باشک با بچه ها یا برادرزاده های خود انجام دهید؟ همه این کارها تقویت کننده قلب هستند. حتی حرکت بورپی (یک تمرین قدرتی بسیار موثر برای تقویت ماهیچه های بدن است) یک روش موثر برای تقویت تناسب قلب و عروق است.

خط پایین

هر فعالیتی که در روز انجام می دهید بهترین حرکت برای قلب شماست.

آماده اید که انواع تمرینات مختلف را امتحان کنید و دریابید که چه چیزی شما را به ورزش کردن سوق می دهد؟ به ما بپیوندید.