حال خوب پایدار نیست. تقریباً همه ما صبح را با انرژی آغاز می‌کنیم اما فقط کافی است با اتفاق یا تجربه ناخوشایندی مواجه شویم تا روحیه‌مان دگرگون شود. پرداختن به کارهای تکراری روزمره و مسائل مختلف خانه و محل کار می‌تواند باعث فرسودگی ذهنی شود و رفته رفته بازدهی‌مان را کم کند. اما با روش‌هایی تمرینی می‌توانید دکمه راه‌اندازی مجدد جسم و روحتان را بیابید و آن را محکم فشار دهید. بنابراین، با یاد گرفتن حرکات و شگردهای مخصوصی می‌توانید آدم پرانرژی سابق شوید و با فرسودگی ناشی از تکرار و درگیری‌های زندگی، به‌طور منطقی مقابله کنید. در این مقاله انرجیم قصد داریم از راز «راه‌اندازی مجدد» جسم و روحتان بگوییم. بنابراین با ما همراه شوید تا کمک کنیم توانایی‌های پنهانتان را کشف کنید:

  • تمریناتی ساده را بیاموزید که به بازیابی توانتان کمک می‌کنند
  • از حرکات ورزشی و برنامه‌های مؤثر و کم‌هزینه برای از بین بردن اثر فرسودگی بر جسم و روحتان مطلع شوید
  • به استقبال نگاه تازه‌ای به زندگی بروید و
  • روحتان را جلا ببخشید و با انرژی مضاعف به چرخه مسئولیت‌هایتان در خانه و جامعه بازگردید.

آیا بازیابی انرژی و خلاص شدن از شر فرسودگی پیچیده است؟

خوب، پاسخ «خیر» است. برای استراحت دادن به مغزتان لازم نیست حتماً به مسافرتی تمام عیار به گوشه‌ای دنج بروید و برای انواع ماساژ و خدمات درمانی روحی-روانی هزینه کنید یا این‌که مثلاً سه ماه سر کار نروید و از مسئولیت‌هایتان فاصله بگیرید. البته که این روش‌ها بسیار مؤثر هستند؛ اما منظورمان یادگیری حرکات یا تمریناتی است که عموم افراد بتوانند از عهده‌اش بر بیایند و کمی از فشار روزمرگی‌ها رها شوند. بنابراین بازگشت به حال خوب چندان دشوار و پیچیده نیست؛ اما قلق دارد!

نکاتی برای بازیابی انرژی و دستیابی مجدد به حال خوب

دوری کردن از فناوری

دوری از فناوری

ما در فناوری غرق شده‌ایم؛ تلفن همراه، کامپیوتر، لپ‌تاپ و تبلت بخشی از مشغله‌هایمان شده‌اند. باید توجه کنیم که استفاده کردن بیش از حد از این تجهیزات می‌تواند بر مغز، سلامت عاطفی و به‌طور کلی، سیستم عصبی‌مان تأثیر بگذارد. ما در این خصوص دو راهکار پیشنهادی به‌ویژه برای بانوان داریم:

  • با خودتان قرار بگذارید که یک روز را بدون فناوری تجربه کنید. مثلاً این کار را در روز تعطیل آخر هفته یا در صورت امکان، با یک روز مرخصی گرفتن انجام دهید. در این روز خاص به خودتان قول بدهید که دست به تلفن همراه یا تجهیزات کامپیوتری نمی‌زنید و سراغ اپلیکیشن‌ها یا دیدن ویدیو نمی‌روید.
  • ما غالباً می‌آموزیم که چگونه مرزهایی را در روابط شخصی‌مان قائل شویم؛ اما ظاهراً استفاده کردن از فناوری را بی‌حد و مرز ادامه می‌دهیم. با گوشی به رختخواب می‌رویم، نصف شب ایمیل‌ها را پاسخ می‌دهیم و اولین کار صبحمان بررسی پیام‌های جدید است. یکی از روش‌های تعیین این چارچوب، این است که هدف کوچکی برای خودتان تعریف کنید؛ به این‌صورت که محدودیت‌های زمانی برای استفاده کردن از تجهیزات مذکور وضع کنید. مثلاً تلفن همراهتان را پس از مدت زمان مشخصی در کشو بگذارید، برنامه محدودیت‌های زمانی برای کار با کامپیوتر تعیین کنید و آن را طبق زمان‌بندی خاموش کنید.

تمرینات منظم ذهن‌آگاهی

ذهن‌آگاهی

بعضی کارهای ساده را می‌توانید هر روز به مدت ده دقیقه تا یک ساعت انجام دهید تا انرژی و شادابی‌تان را باز بیابید؛ یوگا و مدیتیشن روزانه از آن جمله هستند. راز تأثیرگذاری حداکثری این حرکات، انجام دادن منظم آن‌ها است و البته تکمیل کردنشان با دوش گرفتن یا یک فنجان قهوه. در اینجا نیز برنامه‌ریزی بسیار مهم است.

به بیرون بزنید!

طبیعت‌گردی

هوای تازه، طبیعت و نور خورشید برای سلامتی‌تان معجزه می‌کنند. آن‌ها می‌توانند کیفیت خواب و سیستم ایمنی بدنتان را ارتقا دهند و به مدیریت کردن استرستان کمک کنند. در این خصوص کارهای زیر را می‌توانید انجام دهید.

  • به مدت یک هفته هر روز پیاده‌روی عصرگاهی را برای خودتان برنامه‌ریزی کنید: چنانچه هفت روز این کار را تکرار کنید، حس خواهید کرد که دارید به آن عادت می‌کنید. در نتیجه، به خودتان متعهد می‌شوید که روزی حتی به مدت 30 دقیقه قدم بزنید. تنفس و آفتاب به جریان خون کمک می‌کنند و به مغزتان استراحت می‌دهند.
  • برای طبیعت‌گردی یک یا نیم‌روزه برنامه‌ریزی کنید: رفتن به ساحل، جنگل یا پارک را هر کدام که دم دستتان است و البته بدون گوشی در برنامه‌تان بگنجانید.

کمی استراحت کنید

استراحت

اکثر افراد تا مجبور نشوند، برای خودشان وقت نمی‌گذارند. به جای آن‌که منتظر شوید تا اتفاقی مثل بیماری پیش بیاید تا مجبور به استراحت کردن شوید، خودتان به استقبال استراحت کردن بروید و کمی از مشغله‌ها فاصله بگیرید؛ آن‌ها همیشه هستند! پیشنهاد ما در انرجیم این است که به جای رفتن به مسافرت در مرخصی، در منزل بمانید و استراحت کنید. گاهی خودِ تعطیلات می‌تواند باعث خستگی مجدد شود. می‌توانید مثلاً یک هفته استراحت کنید و به خودتان برسید تا سالم و پرانرژی به کارهایتان بازگردید. البته اگر نمی‌توانید، یک روز استراحت هم تأثیر مثبتی برای بازیابی انرژی‌تان دارد.

ریکاوری جسمی و روحی‌تان را جدی بگیرید

ریکاوری جسمی

  • خواب: بهترین راه برای سرحال شدن مجدد، خوب خوابیدن است. خواب را در اولویت اولتان قرار دهید و دست‌کم ساعت هشت هر شب بخوابید. این کار بهترین روشی است که باعث می‌شود تا بدنتان خودش را دوباره تنظیم کند. بهتر است یک هفته بر روی برنامه خوابتان تمرکز کنید تا خودتان را به مسیر صحیح بازیابی ذهنی برگردانید.
  • TLC عضلانی: مراقبت از بدن یکی از روش‌های مؤثر ریکاوری کردن است. روش‌هایی نظیر: ماساژ میوفاشیال (بافت همبندی-عضلانی)، ماساژ عضله‌ها با فوم رولر (Foam Roller)، کشش و ماساژ صورت. این حرکات ورزشی کمک می‌کنند تا آرامش جسم و روحی‌تان را باز بیابید.

حرکات کششی مختلف را می‌توانید در انرجیم ببینید و دنبال کنید.

هر روز راه‌هایی را برای تازه‌سازی جسم و روحتان بیابید

با کاربرد ترکیبی و روزانه تکنیک‌های فوق می‌توانید سبک زندگی متعادلی ایجاد کنید که به سلامت و آرامشتان کمک کند. مثلاً ممکن است ماهی یک روز را بدون تجهیزات الکترونیک بگذرانید؛ اما می‌توانید دفعات انجام یوگا را زیاد کنید، به ماساژ صورت بپردازید و در عین حال، مطمئن شوید که هر شب خوب می‌خوابید.

نتیجه‌گیری

با تکنیک‌های ساده‌ای می‌توانیم طراوت و انرژی‌مان را بازیابیم و حریف فرسودگی‌های مختلف ناشی از روزمرگی شویم. مهم این است که راهکارهایی را برای رها کردن جسم و روحمان از مشغله‌های فیزیکی و مجازی برگزینیم. این کار کمک می‌کند تا مغزمان فرصت بازآرایی جسممان را پیدا کند تا با توان جسمی و روحی بیشتری به امور زندگی بپردازیم. با انرجیم دکمه ریکاوری جسم و روحتان را بیابید و به‌موقع از آن کمک بگیرید.