آیا در انجام برنامه تناسب اندام خود گیر کرده‌اید و به یک انگیزه جدی نیاز دارید؟ ما کاملاً شما را درک می‌کنیم. قطعا شما تنها نیستید. ورزش کردن همیشه نمی‌تواند در صدر لیست اولویت های ما بماند، زیرا زندگی پر از پستی و بلندی است و وقتی زندگی شرایط سختی پیدا می‌کند، انجام تمرین‌های ورزشی یا هر نوع فعالیت مراقبت از خود، در انتهای لیست کارها قرار می‌گیرند و انجام آنها در چنین شرایطی، انگیزه بالایی می‌طلبد.

اما موضوع این است که ورزش و تناسب اندام نه تنها برای سلامت جسمی، بلکه برای سلامت روانی نیز بسیار مهم است و یافتن زمانی برای ورزش کردن حتی در حد یک تمرین 10 دقیقه ای، کمک بزرگی در برگرداندن احساس شادی محسوب می‌شود تا سریع‌تر از این وضعیت پر استرس خارج شوید. ما در تیم انرجیم، از قبل این شرایط را پیشبینی کرده و در این مقاله، نکاتی را در مورد چگونگی تقویت انگیزه برای شروع دوباره ورزش، با شما به اشتراک می‌گذاریم.

 

تکنیک‌های تقویت انگیزه در تناسب اندام

ممکن است همیشه وقتی از خواب بیدار می‌شویم، برای انجام تمرینات خود هیجان زده نباشیم. اما برای ادامه تمرینات فیتنس، یوگا، پیلاتس و…خود بی میل هم نیستیم و فقط نیاز به کمی انگیزه برای شروع داریم. در این قسمت مقاله پنج راه ساده برای افزایش انگیزه مطرح می کنیم.

 

شماره 1: یک پلی لیست عالی برای خود بسازید

Awesome Playlist

تمرین بدون آهنگ خیلی کسل کننده است. موسیقی نه تنها به تقویت انگیزه کمک می‌کند، بلکه ممکن است برای کاهش استرس نیز موثر واقع شود؛ زیرا گوش دادن به آهنگ‌های مورد علاقه‌تان در هر جلسه تمرین، آنقدر انرژی بخش است که باعث می‌شود در تمرینات خود سخت‌تر کار کنید و این امر نیز باعث ترشح هورمون‌هایی مانند سرتونین (هورمون شادی)، اندورفین، انکفالین (Enkephalin) و… می‌شود که همگی باعث افزایش شادی و کاهش استرس می‌شوند.

 

شماره 2: اهداف ورزشی خود را با فرد دیگری در میان بگذارید

About Your Goals

داشتن اهداف تناسب اندام و سلامتی بسیار خوب است. اما اینکه کس دیگری باشد که بتواند به ما در رسیدن به این اهداف کمک کند بسیار متفاوت است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم یک پارتنر پیدا کنید و در مورد اهداف تناسب اندام خود و نحوه برنامه ریزی برای رسیدن به آنها با او صحبت کنید. گاهی اوقات فقط دانستن اینکه شخص دیگری می داند برنامه ها و اهداف شما چیست، برای بالا نگه داشتن انگیزه شما کافی است و باعث می‌شود هر روز در تمرینات خود حاضر شوید.

 

شماره 3: یک پارتنر ورزشی پیدا کنید

Accountability Partner

هرچه هم که ما در مورد موضوع تناسب اندام خود متعهد باشیم، دلیلی ندارد که یک پارتنر ورزشی در کنار خود نداشته باشیم. می‌توانید با استفاده از برنامه انرجیم با دوستان خود چه در منزل و چه در باشگاه، تمرین کنید و در عین حال یک رقابت دوستانه داشته باشید؛ زیرا کمی رقابت راهی عالی برای ایجاد انگیزه بیشتر در مواقعی است که دچار بی‌حالی شده اید.

 

شماره 4: از تغییر استفاده کنید

Treat Yourself

می‌توانید از این تکنیک به عنوان اهرمی برای شروع انگیزه تناسب اندام خود استفاده کنید. برای شروع این کار هدفی را برای خود تعیین کنید؛ مثلا 20 دقیقه زودتر بیدار شدن و انجام ورزش صبحگاهی چهار روز در هفته یا ثبت نام در یک کلاس ورزشی جدید مثل پیلاتس یا ایروبیک و… . در هرحال باید همیشه روشهای جدیدی برای تناسب اندام خودتان به‌کار ببرید.

این عمل روش موثری برای تقویت انگیزه شخصی است. به خصوص اگر از یک سیستم پاداش به خود در کنار آن استفاده نمایید. مثلا وقتی به هدف ورزش صبحگاهی چهار روز در هفته رسیدید، وقت آن رسیده است که به خود یک پاداش دهید. یک لباس ورزشی جدید، یک وعده غذایی خاص یا رفتن به یک سفر کوتاه، میتوانند پاداش خوبی برای شما محسوب شوند. شما سزاوار اینها هستید.

 

شماره 5 فقط انجامش دهید

leg-workout

گاهی اوقات تنها راه برای اطمینان از انجام تمرین این است که از رختخواب بیرون بیایید، کفش‌های کتانی خود را بپوشید و تمرین خود را شروع کنید، پس از انجام آن نسبت به کار خود احساس شگفت انگیزی خواهید داشت. همیشه سعی کنید افکار منفی که به ذهن شما وارد می‌شوند و دائما می‌گویند نمی‌توانید را کنار بگذارید و فقط کار خود را انجام دهید! هرچه بیشتر این کار را انجام دهید، انگیزه بیشتری برای حضور در تمرینات خود خواهید داشت.

خلاصه بحث:

اگر در بلاتکلیفی گیر کرده اید و انگیزه تناسب اندام ندارید، بدانید که شما تنها نیستید. این ممکن است برای اغلب افراد اتفاق بیفتد و بسیاری از آن مربوط به مشکلاتی است که زندگی می‌تواند برای ما به ارمغان بیاورد. کنار گذاشتن برنامه مراقبت از خود، پاسخ مناسبی به این شرایط نیست. با این پنج نکته که به آنها اشاره کردیم، می‌توانید انگیزه تناسب اندام خود را تقویت کنید و دوباره لذت را در برنامه تمرینی خود بیابید.

اگر به دنبال تنوع بخشیدن به برنامه تناسب اندام خود هستید و هنوز به انرجیم نپیوسته اید، همین الان می‌توانید وارد وبسایت ما شوید و به صورت رایگان در اپلیکیشن ما ثبت نام کنید و به انواع برنامه‌های تناسب اندام برای تمام سطوح مختلف ورزشی دسترسی یابید.