احتمالا شما رژیم های غذایی را امتحان کرده اید. این فرآیند نه تنها یک فرایند سخت و طاقت فرسا است ، بلکه می تواند منجر به خراب شدن ، بازگشت وزن و کلی استرس شود. علاوه بر این ، رژیم های غذایی برای غذا ارزش اخلاقی بوجود می آورند ، برخی غذاها را “خوب” و برخی دیگر را “بد” می دانند . آخرش چی میشه؟ اصلا این رژیم ها بدرد بخور هستند؟ آیا ارزش امتحان کردن را دارند؟

متخصص تغذیه لیزا ماستلا ، بنیانگذار بامپین بلندز می گوید: “حتی اگر به دنبال یک رژیم سخت یا محدودیت بیشتری باشید یا برای ادامه کاهش وزن (اگر هدفتان کاهش وزن باشد) کاری که از آن لذت نمی برید را انجام دهید ، احتمال زیادی وجود دارد که همه آنها را رها کنید و وزن قبل برگردید، به خصوص اگر برنامه ای برای بعد از اتمام رژیم نداشته باشید!

چگونه بدون رژیم گرفتن رژیم بگیریم!!!

 پس چگونه می توانیم سالم غذا بخوریم و به بدن خود ( بدون رژیم های سخت ) سوخت رسانی کافی کنیم؟ اصلا راهی هست؟ پاسخ کوتاه: بله و بسته به اهداف شما ، احتمالاً می توانید از همین الان شروع کنید. ماستلا معتقد است که این پاسخ بسیاری از مشکلات تغذیه ما است. “به نظر من ، بهترین رژیم غذایی برای شما رژیمی است که استرس را کاهش دهد نه اینکه به آن اضافه کند و بتوانید تا آخر عمر از آن لذت ببرید. تغذیه آگاهانه ” به گفته این متخصص تغذیه ، این می تواند رژیم ضد رژیم غذایی باشد که شما بدنبال آن هستید.

تغذیه آگاهانه یا مایندفول ایتینگ چیست؟

خیلی واضح است: تغذیه آگاهانه (که بعضاً خوردن بصری نیز نامیده می شود) رویکردی آگاهانه به رژیم شما است. در لحظه زندگی کردن ، آگاهی از آنچه می خورید و احساس شما در هنگام غذا خوردن است. ماستلا توضیح می دهد: “این به سادگی تمرین آگاهی نسبت به آنچه می خورید و گوش دادن به صدای بدنتان است.”

او می گوید: “شما حتما می گویید ، بدن من فقط فریاد میزند که هله هوله می خوام ” و شاید هم درست باشد ، اما اگر شما با بدنتان هماهنگ شوید و به صدای آن گوش دهید ، متوجه تغییر خواهید شد .قطعا متوجه خواهید شد که هرچه بیشتر آنچه را که از شما می خواهد را انجام دهید ، در واقع بیشتر هوس غذاهایی می کنید که از سلامتی شما حمایت می کنند.” به عبارت دیگر ، هرچه بیشتر با بدنتان هماهنگ شوید ، بیشتر خواهید فهمید که چه چیزی باید بخورید ، و فراتر از ولع خوردن هله هوله قرار می گیرید. اما این یک روند کند است.

چگونه این کار را انجام بدهم؟ اصلا این کار علمی است؟

 این کار با برنامه ریزی وعده های غذایی و خرید برای تهیه آن غذا ها شروع می شود و فقط زمانی که احساس گرسنگی می کنید غذا می خورید ( از قدم های کوچک شروع می کنید ) و به آرامی هر لقمه را میل می کنید. تجربه غذا خوردن آرام تر ، لذت بخش تر است از تمام حواس خود برای درک عطر ، طعم و بافت وعده غذایی خود استفاده می کنید. در حین غذا خوردن شکرگذاری می کنید ، با جویدن آرام لقمه های کوچک و تمرکز روی غذا (نه تلفن یا تلویزیون یا ایمیل هایتان!) این کار را به پایان می رساند.

با تغذیه آگاهانه ، هیچ چیز محدود نیست. اگر این کار را به درستی انجام دهید ، احتمالاً بعد از مدتی متوجه خواهید شد که ناخواسته دیگر از هله هوله ها لذت نمی برید. با این اوصاف ، از افراط و تفریط پرهیز می کنید و پس از آن ، شما به جای هله هوله به دنبال سبزیجات ترد و تازه هستید. این همان “تعادل” دست نیافتنی است که همه ما بدنبال آن هستیم!

از بین بردن ارزش گذاری اخلاقی غذاها بسیار مهم است . ماستلا توضیح می دهد: “این به از بین بردن ایده هایی مثل غذاهای ممنوع یا بد بودن غذا کمک می کند و احساسات محدود کننده ( از جمله استرس ) را نسبت به غذاها را کاهش می دهد. این مسئله بسیار مهم است. “او می گوید که استرس در واقع می تواند باعث ثابت ماندن وزن و حتی افزایش وزن شود.

آیا در مورد تغذیه آگاهانه علمی وجود دارد؟ بله! مطالعات زیادی در مورد تغذیه آگاهانه انجام شده است که نشان می دهد این نوع نگاه به رژیم غذایی می تواند با کمک به کاهش وزن ، کاهش استرس و حفظ سلامت بدن به طور فزاینده ای برای زندگی شما مفید باشد.

چرا تغذیه آگاهانه یک انتخاب عالی است؟

 “چرا این بهترین روش برای غذا خوردن ، سالم بودن و کنترل وزن است؟ زیرا قابل تحمل است ( تا آخر عمر ) و فراتر از فقط مدیریت وزن برای شما مفید است. “

ماستلا می گوید : بزرگترین مزیت تغذیه آگاهانه ، توانایی در حفظ سلامتی بدون نیاز به سخت گیری در مورد غذاها می باشد. “تغذیه آگاهانه به معنای تغییر زندگی در طول عمر است ، در حالی که رژیم غذایی معمولاً یک برنامه تا زمانی است که به نتیجه ای که می خواهید برسید ، غذا خوردن آگاهانه این است که غذا و سبک زندگی را متحول کنید ، این شامل همه چیز از منابع و ماندگاری غذای شما گرفته تا طعم و مزه و کیفیت ، پخت و پز ، بافت ، احساس شما بعد از غذا خوردن و حتی سبک زندگی شما فراتر از غذا است.”

به خاطر داشته باشید ، ماستلا می گوید که این کار مدتی طول می کشد و مسیر مستقیم نیست. “زندگی آگاهانه ، تمرینی زیبا است که توانایی تغییر شکل کامل زندگی شما را به طرز خارق العاده ای دارد ، از کاهش استرس و اضطراب گرفته تا افزایش لذت از غذا و زندگی و حتی کمک به شما برای گرفتن حق داشتن بدنی سالم اگر این همان چیزی باشی که بدنبال آن هستی. “

آیا می توانید وزن کم کنید؟

 ماستلا می گوید: “به راستی ، تغذیه آگاهانه راهی بسیار آهسته برای کاهش وزن زیاد است.” روش جایگزین: او هر کسی را که می خواهد لاغر شود تشویق می کند تا با یک متخصص تغذیه کار کند ، و پس از رسیدن به هدف به تغذیه آگاهانه روی آورد.

کار با یک متخصص تغذیه می تواند یک امر کلیدی باشد زیرا وقتی صحبت از رویکردهای رژیم غذایی می شود ، برای همه روشی یکسان وجود ندارد. شما باید دریابید که چه چیزی برای شما و نیازهای منحصر به فرد شما مناسب است.

منتظر چی هستی؟

 با وجود همه این شواهد در مورد اثربخشی تغذیه آگاهانه ، بصری و توانایی آن در تقویت سلامت روحی و جسمی شما ( و به طور کلی سبک زندگی ) با احتمال موفقیت زیاد در طولانی مدت ، چرا برای یکبار هم که شده امتحان نمی کنید.

مثل همیشه ، با همه توصیه های رژیم غذایی (که می تواند به طور ذاتی سلامتی شما را تحت تأثیر قرار دهد) ، با پزشک خود مشورت کنید و اگر می توانید با یک متخصص تغذیه همکاری کنید. و در راس امور: با خود مهربان باشید ، به صدای بدن خود گوش دهید ، و در حالی که غذاهای مورد علاقه تان را می خورید فوق العاده تر از همیشه باشید!

چه بخواهید یک تغذیه آگاهانه را شروع کنید یا فقط می خواهید برنامه غذایی سالم خود را با غذاهای خوشمزه و غنی از مواد مغذی پر کنید ، انرجیم را برای تمام نیازهای غذایی خود در نظر بگیرید.