همه ما می‌دانیم که مدیتیشن می‌تواند استرس ما را کاهش دهد و به ما کمک کند تمرکز بیشتری داشته باشیم، اما آیا در مورد فواید مدیتیشن صبحگاهی نیز شنیده اید؟ اگر به مدیتیشن علاقه دارید یا کنجکاو هستید که آن را امتحان کنید، ما فکر می‌کنیم که با افزودن آن به برنامه صبحگاهی خود می‌توانید روزتان را به سمت بهتر شدن تغییر دهید و سلامت کلی‌تان را بهبود ببخشید.

خبر خوب این است که حتی اگر یک زندگی پرمشغله دارید، تمرین مدیتیشن فقط چند دقیقه زمان شما را می‌گیرد و همچنین مهم نیست چقدر مدیتیشن می‌کنید، وقتی در برنامه روزانه شما گنجانده شود، می‌تواند مزایای شگفت انگیزی (هم از نظر ذهنی و هم از نظر جسمی) به همراه داشته باشد.

زمانی که مدیتیشن به طور مکرر و مداوم انجام شود، می‌تواند تأثیر قدرتمندی بر سلامتی داشته باشد. خواه از طریق یک اپلیکیشن مانند انرجیم اجرا شود یا در حد یک تکنیک تنفس عمیق ساده باشد.  آماده هستید که هر روز صبح از رختخواب بیرون بپرید و تمرینی را برای مراقیه ذن (zen) به زندگی خود اضافه کنید؟

 

10 دلیل عالی برای اینکه مدیتیشن صبحگاهی روزانه می‌تواند به طور کامل روز و سلامت شما را متحول کند

Meditation Changed My Relationship

1: مدیتیشن تندرستی را افزایش می‌دهد

مطالعات نشان داده اند که تمرین ذهن آگاهی (معروف به مدیتیشن) عملکرد روانشناختی ما را بهبود داده و به ما احساس شادی، انرژی و رفاه کلی می‌بخشد.

2: مدیتیشن به افزایش تمرکز کمک می‌کند

مدیتیشن روزانه عملکردهای شناختی ما را بهبود می‌بخشد و به ما کمک می‌کند کارهایی که نیاز به تمرکز دارند را بهتر انجام دهیم. این بدان معناست که شما می‌توانید بر روی کار در حال انجام خود، تمرکز کنید و بهره وری خود را در طول روز افزایش دهید. این یک خبر عالی برای کسانی از ماست که در ساعت حدود 3 بعدازظهر در یک بازه رکود تمرکز قرار می‌گیریم و خوابمان می‌گیرد!

3: مدیتیشن خلاقیت را تقویت می‌کند

مدیتیشن صبحگاهی روزانه می‌تواند الهام بخش باشد و تمرین ذهن آگاهی منظم باعث تحریک خلاقیت می‌شود.

4: مدیتیشن مهارت‌های تصمیم گیری را بهبود می‌بخشد

شرکت‌ها، حضور بیشتر در کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی مدیتیشن را برای کارمندان و مدیران خود تبلیغ می‌کنند. چرا؟ زیرا مدیتیشن مناطقی از مغز را که تصمیم گیری را کنترل می‌کند، تحریک کرده و باعث می‌شود هنگام انتخاب‌های سخت یا پیچیده، ذهن آگاه‌تری داشته باشیم.

5: مدیتیشن سلامت قلب و عروق را ارتقا می‌دهد

علیرغم عدم تحرک در مدیتیشن، طبق مطالعات ثابت شده است که سلامت قلب و عروق را (به‌واسطه کاهش ضربان قلب) بهبود می‌بخشد و خطر بیماری قلبی را کاهش می‌دهد.

6: مدیتیشن به کاهش استرس کمک می‌کند

احساس استرس چیزی است که این روزها همه ما با آن درگیر هستیم. این می‌تواند به شکل دردی خفیف در قفسه سینه یا شانه‌ها، سردرد و میگرن یا فقط به‌صورت یک احساس ناخوشایند بروز کند. مطالعات نشان داده اند که تمرین روزانه مدیتیشن در کاهش استرس، فوق‌العاده موثر است و با استرس کمتر نیز سلامتی عمومی بالاتری حاصل می‌شود. با سلامتی بیشتر، می‌توانیم هر روز بهترین احساسات مثبت را داشته باشیم.

7: مدیتیشن باعث افزایش همدلی می‌شود

یک نوع مراقبه محبت آمیز وجود دارد (Metta Meditation) که کاملاً بر محور شفقت است. این نوع تمرین بخشی از مغز شما که مسئول همدلی و احساس نزدیکی با دیگران است را تقویت می‌کند.

8: مدیتیشن روابط اجتماعی را بهبود می‌بخشد

علاوه بر ترویج همدلی، یک مزیت دیگر از مدیتیشن، داشتن روابط نزدیک تر و معنادارتر است. همچنین مدیتیشن به تثبیت احساسات کمک می‌کند، که باعث می‌شود کمتر تحت تأثیر افراد منفی قرار بگیرید.

9: مدیتیشن به حافظه کمک می‌کند

اگر آرزو دارید که ای کاش می‌توانستید اطلاعات بیشتری را در مغز خود ذخیره کنید، بلند شوید و مدیتیشن انجام دهید! تحقیقات نشان داده است که مدیتیشن توانایی ما برای به خاطر سپردن چیزهایی که در طول روز تجربه می‌کنیم را بهبود می‌بخشد.

10: مدیتیشن سیستم ایمنی را تقویت می‌کند

مقدار کمی تمرین ذهن آگاهی روزانه می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر سیستم ایمنی بدن داشته باشد. مشخص شده است که یوگا و مدیتیشن هر دو سیستم ایمنی را تقویت می‌کنند و شما را در برابر عفونت‌ها و ویروس‌ها مقاوم تر می‌کنند. بنابراین، مدیتیشن را به‌ویژه در فصل سرماخوردگی و آنفولانزا به برنامه روزانه خود اضافه کنید تا در تمام طول سال سالم بمانید.

 

خلاصه بحث:

مدیتیشن صبحگاهی روزانه می‌تواند بسیار قدرتمند باشد. این تکنیک آرام‌سازی به مغز کمک می‌کند تا بیشتر به سمت شادی، موفقیت و رفاه جذب شود. انواع و روش‌های مختلفی برای تمرین مدیتیشن وجود دارد.  حتماً یکی را پیدا کنید که متناسب با اهداف و سبک زندگی شما باشد. همچنین کتاب‌ها، ویدیوهای آموزشی و اپلیکیشن‌های زیادی مانند انرجیم وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند و روش‌های مختلف مدیتیشن را به شما توضیح دهند. مدیتیشن صبحگاهی روزانه فقط چند دقیقه از وقت شما را می‌گیرد اما می‌تواند تأثیرات ماندگار و شگفت‌انگیزی در روز شما داشته باشد.