کار کردن در خانه یا همان دورکاری در گذشته رویای بسیاری از کارمندان بوده است. اما با توجه به وضعیت دنیای امروز (ویروس کرونا و پیشرفت تکنولوژی) این رویا به نحوی فراگیر شده است و البته حالا بسیاری از ما متوجه شده‌ایم که این رویا عوارضی هم دارد. بی‌تحرکی بیشتر و ساعت‌ها پشت میز اتاق کار کردن باعث گرفتگی عضلات می‌شود.

در این مقاله می‌خواهیم با معرفی چند حرکت کششی ساده که می‌توانیم در طول روز پشت میز کارمان و یا میز آشپزخانه انجام دهیم از عوارض طولانی مدت در خانه ماندن جلوگیری کنیم.

سایر فواید حرکات کششی

فایده کشش

هیچ چیز به اندازه حرکات کششی نمی‌تواند گرفتگی و رخوت نشستن طولانی پشت میز را درمان کند. اما این تنها مزیت انجام دادن حرکات کششی نیست. در اینجا به بررسی تعدادی از مزایای انجام دادن حرکات کششی و فوایدی که برای بدن و ذهن دارد می‌پردازیم.

شماره 1: افزایش دامنه حرکتی و در نتیجه کاهش خطر آسیب

هرچه دامنه حرکتی شما گسترده‌تر باشد، یا میزان خم شدن و کشش ماهیچه‌ها و مفاصل شما بیشتر باشد، احتمال آسیب‌دیدگی در حین فعالیت کمتر می‌شود. اگر بدن شما سفت و غیر منعطف است، حتی در انجام کارهای روزمره نیز در معرض خطر پیچ خوردن یا کشیدگی عضله هستید.

شماره 2: به بدن شما کمک می‌کند پس از ورزش سریع‌تر ریکاوری کند.

انجام حرکات کششی بعد از ورزش به عضلات شما کمک می‌کند در زمان کوتاه‌تری خودشان را بازیابی کنند و سریع‌تر برای تمرین بعدی آماده شوید.

شماره 3: استرس و تنش را کاهش می‌دهد.

وقتی ماهیچه‌ها و عضلات بدنمان منقبض و گرفته هستند، ناخودآگاه روی ذهنمان نیز تأثیر می‌گذارد. با حرکات کششی نه تنها از تنش در عضلات بلکه از تنش‌های ذهنی نیز رها می‌شوید.

هنگامی‌که هم ذهن و هم بدن شما از کار احساس تنش می‌کنند، آن را به‌عنوان نشانه‌ای در نظر بگیرید که وقت آن رسیده است که یک استراحت کششی سریع انجام دهید.

فراموش نکنید کشش نه تنها برای بدن مفید است، بلکه برای ذهن نیز مفید است!

شماره 4: با تنظیم گردش خون، مواد مغذی بیشتری به عضلات شما می‌رساند

ماهیچه‌های انعطاف‌پذیر اکسیژن و مواد مغذی بیشتری را از طریق جریان خون دریافت می‌کنند. عدم مصرف کافی مواد مغذی توسط عضلات می‌تواند منجر به گرفتگی آن‌ها و خستگی شود.

شماره 5: درد مزمن در عضلات را کاهش می‌دهد

هرچه دامنه حرکتی شما بهتر باشد، پیدا کردن و حفظ وضعیت مناسب در لگن، باسن، ستون فقرات، شانه‌ها و گردن برای شما آسان‌تر است. داشتن موقعیت بدنی سالم یکی از عوامل اصلی کاهش احتمال درد مزمن است.

5 کشش ساده برای کاهش تنش ناشی از کار

استرس کاری

مأموریت ما پیدا کردن بهترین حرکات کششی برای شاد نگه‌داشتن بدنمان است. این 5 حرکت کششی را از بین تعداد زیادی حرکت کششی انتخاب کرده‌ایم که هرکدام می‌تواند باعث بهتر شدن حال بدن و ذهن ما شود.

شماره 1: حرکت دایره‌ای مچ

مچ دست شما در تمام طول روز با تایپ کردن روی کامپیوترتان ضربه بسیار زیادی می‌زند. این کشش عالی برای از بین بردن هرگونه تنش در مچ و دست است. این حرکت کششی به‌صورت کامل در نرم‌افزار انرجیم آموزش داده‌شده است.

شماره 2: کشش عضلات لگن

عضلات خم کننده لگن شما بر اثر نشستن‌های طولانی مدت کوتاه می‌شوند و اگر آن‌ها کشش ندهیم می‌تواند باعث مشکلات کمردرد شود. پس با این کشش ساده و سریع به آن‌ها عشق و رهایی بدهید. این تمرین کشش 3 دقیقه‌ای را با بهترین مربی‌های انرجیم امتحان کنید.

شماره 3: کشش عضلات سرینی

یکی از حرکات مورد علاقه ما برای شل کردن عضلات سرینی، کمر، و تقویت وضعیت بدن کشش عضلات سرینی در حالت خوابیده است. شاید در ابتدای امر کمی سخت به نظر برسد، ولی این حرکت را با تکنیک مربی‌های انرجیم امتحان کنید و از درمان شدن معجزه‌وار دردهای کمر شگفت‌زده شوید.

شماره 4: کشش عضلات سه سر بازو

قرار گرفتن دست‌ها جلوی بدن روی صفحه‌کلید، آن در هم در تمام طول روز می‌تواند فشار زیادی را در قفسه‌ی سینه‌ ایجاد کند که می‌تواند باعث ایجاد تنش در شانه‌ها شود. این تنش را با یک کشش عالی در عضلات سه سر بازو رها کنید.

شماره 5: بازکننده کل بدن

این کشش شگفت‌انگیز، عضلات همسترینگ، سینه و شانه‌های شما را باز می‌کند و در عین حال ستون فقرات شما را بلندتر می‌کند و تمام تنشی را که هنگام کار روی میزتان ایجاد می‌کنید، رها می‌کند. این حرکت را با بهترین مربی‌های انرجیم انجام دهید.

رها کردن عضلات

ما به راحتی درگیر کار می شویم و فراموش می‌کنیم بدن‌مان به چه چیزی نیاز دارد. کوک کردن یک تایمر 60 یا 30 دقیقه‌ای کمک می‌کند که با یک سری حرکات کششی ساده بتوانید از خودتان مراقبت کنید. اگر عادت دارید که زنگ یادآور خود را پشت گوش بیاندازید، فراموش نکنید که سلامتی جسمی شما به اندازه تمام کردن کارهایتان اهمیت دارد. انگیزه لازم را فراهم کنید و از پشت میز بلند شوید و به بدن خود عشق بورزید.

البته می‌توانید از قسمت یادآور اپلیکیشن انرجیم هم استفاده کنید و برای حرکات نرمشی خود، برنامه داشته باشید. اگر هنوز از این مزیت برنامه استفاده نکرده اید بیشتر از این فرصت تمرین و مدیتیشن را از دست ندهید.

مطلب پیشنهادی: اهمیت حرکات کششی برای افزایش سرعت ریکاوری